Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kaple na Moravě

Příspěvky

Ostrava - kaple na Klimkovické ulici v Porubě

Malá kaplička v ostravské městské části Poruba byla na Klimkovické ulici s největší pravděpodobností postavena v 19. století, ale přesné datum založení není známo. Je dokonce možné, že kaplička mohla mít nějakou dřevěnou předchůdkyni či zvoničku, která byla později nahrazena kamennou stavbou. Důvod její výstavby není přesně známý, mohlo jít o poděkování nějaké bohaté rodiny nebo statkáře Bohu za vyléčení z nemoci či narození vytouženého dítěte. Kaplička mohla také sloužit kolemjdoucím k modlitbě při cestě do nedalekých Klimkovic a určitě se u ní pomodlili také rolníci, pracující na přilehlých zemědělských políčkách či havíři, mířící do některého z černouhelných dolů. V nedávné době byla drobná kaple opravena a do interiéru byly umístěny drobné předměty, mezi něž patří sošky andělů a Panny Marie či obraz se stejnou světicí. Kaplička stojí na zahradě u rodinného domu a není tak přístupná ze všech stran.

 
12. 2. 2024 | Rubrika: Kaple na Moravě | Komentářů: 0

Brno - kaple sv. Františka v Židenicích

Kaple sv. Františka v brněnské městské části Židenice byla vybudována v Táborské ulici podle projektu brněnského architekta Julia Zedníka roku 1891 za více než 3 tisíce zlatých, které zaplatili manželé František a Anežka Vidlářovi. Slavnostní vysvěcení provedl 2. srpna téhož roku zábrdovickým farářem Leopoldem Kolářem. Původní zvon byl zabaven v roce 1942 k válečným účelům, nový byl pořízen roku 1949 při opravě kaple. Zařízení interiéru kaple pochází z doby jejího vzniku. Na oltáři visí obraz se sv. Františkem z Assisi, klečícím před Kristem a Pannou Marií. Boční oltář obsahuje novodobou sošku Panny Marie. U Kapličky stojí kamenný kříž s pozlaceným krucifixem z roku 1878, věnovaný manželi Taláckovými z jiné brněnské čtvrti Juliánov.

 
1. 2. 2024 | Rubrika: Kaple na Moravě | Komentářů: 0

Odry - hřbitovní kaple sv. Rodiny

Barokní kaple sv. Rodiny v Odrách byla postavena v letech 1718 – 1719 v souvislosti s potřebou vzniku sakrálního objektu v těsné blízkosti nového předměstského hřbitova, který byl následně zasvěcen členům svaté Rodiny. V roce 1985 proběhla velká rekonstrukce kaple, která byla zároveň adaptována na smuteční síň, což negativně ovlivnilo její původní podobu. O 30 let později pak započala poslední oprava, která přinesla několik nečekaných objevů. Bylo odhaleno původně omítnuté roubení, na stěnách objeveny fragmenty obou malovaných oltářů a při odstranění rákosového stropu dělníci narazili na dřevěný strop s 300 let starými figurálními kresbami. Kaple byla kompletně opravena a od té doby slouží smutečním obřadům, komorním koncertům i komentovaným prohlídkám.

 
29. 1. 2024 | Rubrika: Kaple na Moravě | Komentářů: 0

Vítkov - kaple na Opavské

Jednou z památek města Vítkov je malá kaple, stojící na dnešní Opavské ulici, uprostřed netypického kruhového objezdu. Byla postavena patrně v druhé polovině 19. století, ale přesné datum výstavby drobné sakrální památky není bohužel znám, nicméně jisté je, že vznikla na území dříve samostatné obce Horní Ves, která byla roku 1920 připojena k Vítkovu. Církevní stavba byla nedávno opravena na náklady manželů Marie a Jana Klanertových.

 
25. 1. 2024 | Rubrika: Kaple na Moravě | Komentářů: 0

Vítkov - kaple sv. Anny

Kaple sv. Anny ve Vítkově byla na ulici Budišovská vybudována na místě bývalých Božích muk okolo roku 1860, kdy zde stával kříž a okolo něj stromy. Boží muka zde prokazatelně existovaly kolem roku 1765, kdy byly zaneseny do císařských map a také ještě o osmdesát let později při dalším mapování. Kaplička byla zakreslená v pozemkové mapě v půdorysném tvaru v dnešní podobě včetně Božích muk až v roce 1860. Bohužel se nedochovaly žádné podklady o tom, kdo církevní stavbu vybudoval, ale podle ústních informací od místních obyvatel ji nechal postavit zdejší sedlák jako poděkování za vyslyšení prosby o uzdravení jeho těžce nemocné dcery. V roce 1958 proběhla oprava kříže, který se vedle kaple dochoval dodnes. V 21. století byla opravena také kaplička.

 
19. 1. 2024 | Rubrika: Kaple na Moravě | Komentářů: 0

Velké Karlovice - kaple na Štrčkové

Na rozlehlém území obce Velké Karlovice stojí několik církevních staveb a jednou z nich je kaple oválného tvaru, která je svým půdorysem na Valašsku výjimečná a připomíná malou rotundu. Půvabnou církevní památku v lokalitě zvané Štrčková nechal roku 1915 postavit jistý Petr Bukovjan jako poděkování za to, že přežil první světovou válku. Ve vitrínce je umístěna soška Panny Marie, vedle kapličky pak stojí dřevěný kříž. V roce 1999 nechali kapličku opravit bratři Sedlákovi z Jezerného. Památka se nachází na horském hřebenu Javorníků v nadmořské výšce 777 metrů a výstup k ní je poměrně náročný, odměnou za vynaloženou námahu jsou pak turistovi pěkné výhledy z několika míst v okolí kapličky.

 
16. 1. 2024 | Rubrika: Kaple na Moravě | Komentářů: 0

Velké Karlovice - kaple Stanovnice pod Javorníčkem

Na rozlehlém území obce Velké Karlovice stojí několik církevních staveb a jednou z nich je kaple, stojící asi 250 metrů východně od vrcholu Javorníček. Územně dnes k Velkým Karlovicím sice nepatří, ale v minulosti tomu tak bylo, když ještě horní část Hrubé Stanovnice byla karlovská. Výstup ke kapličce je poměrně náročný, ale za odměnu se turista může pokochat výhledy na okolí, popřípadě zajít na nedaleký Javorníček, odkud je takřka kruhový výhled na Beskydy a Javorníky. První kaplička byla na tomto místě postavena pravděpodobně někdy v 19. století a když zchátrala, chtěli ji místní obyvatelé roku 1930 opravit, jenže ta už se nacházela v natolik dezolátním stavu, že bylo nutno vystavět kapli novou. Po roce 1989 prošla celkovou rekonstrukcí, protože byla předtím poničena vandaly. U kapličky je umístěna lavička a další odpočívadlo se ukrývá poblíž v lese.

 
14. 1. 2024 | Rubrika: Kaple na Moravě | Komentářů: 0

Velké Karlovice - kaple sv. Huberta a galerie dřevěných soch

Na rozlehlém území obce Velké Karlovice stojí několik církevních staveb a jednou z nich je kaple sv. Huberta, která v údolí Pluskovec vznikla v roce 2014 a poté byla zasvěcena patronu myslivců. Dominantou Kaple svatého Huberta je dřevěný oltář, který vznikal déle, než kaple samotná – celé dva roky. Jedná se o více než čtyři metry vysoké a tři metry široké unikátní dílo, obsahující celkem 13 reliéfů, 18 postav a řadu dekorací. Umělci ke své práci využili několik druhů dřeva – dub, hrušku, ořech, jasan a mahagon. Samotný oltář představuje život svatého Huberta od jeho narození až po konec života.

 
12. 1. 2024 | Rubrika: Kaple na Moravě | Komentářů: 0

Velké Karlovice - kaple sv. Floriána v Leskovém

Na rozlehlém území obce Velké Karlovice stojí několik církevních staveb a jednou z nich byla od roku 1878 kaple v místní části Leskové, která však byla po druhé světové válce zbořena. Svah nad bývalou tovární školou však dlouho prázdný nezůstal, protože už v roce 1946 byla členy místního hasičského sboru vystavěna kaple nová, zasvěcená sv. Floriánovi. Ta se dnes nachází na soukromém pozemku, je oplocena a veřejnosti nepřístupna. Přímo u svatostánku stojí kamenný kříž s Kristem, který se tváří, jakoby sem patřil odjakživa, ale pochází ze Soláně. Stával dříve před hospodou na Čartáku, než do něj uhodil blesk. Při pádu na zem se rozbil a na jeho místě byl postaven křiž nový, železný. Původní křiž ležel dost dlouho bez povšimnutí, až nadlesní Adolf John jej dal roku 1884 převézt a po opravě postavit v Léskovém u dnešního Penzionu Pod Pralesem.

 
10. 1. 2024 | Rubrika: Kaple na Moravě | Komentářů: 0

Velké Karlovice - kaple Panny Marie Růžencové v Podťatém

Na místě dnešní kaple Panny Marie Růžencové stávala dřevěná zvonička, zbudovaná roku 1884, v níž byl zavěšen zvon zasvěcený sv. Janu Křtiteli a sv. Michalu Archandělovi. Zvonice na kopečku u bývalého revíru ještě existovala po druhé světové válce, kdy se mihla ve filmu Portáši, ale potom zchátrala a byla zbořena. V horní části údolí Podťatého, na samém okraji jedlového a modřínového hvozdu, však dlouho prázdné místo nezůstalo, neboť v roce 1950 byla vystavěna nová kaple, inspirovaná tvorbou slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Do věžičky pak byl zavěšen původní zvon z 19. století, jehož zvuk se rozléhá po malebné dolině. Kaplička je ve velmi dobrém stavu, neboť obec o ni příkladně dbá a je průběžně opravována. V roce 2002 zde dokonce přibylo i venkovní osvětlení, ale návštěvník, který tohle místo navštíví v denní době, spíše ocení hezký výhled do údolí Podťatého a na hradby okolních hor.

 
7. 1. 2024 | Rubrika: Kaple na Moravě | Komentářů: 0


 


Doporučený článek

Proč si vybrat dřevěné žaluzie


Turistův ráj

Turisticka mydla


Statistiky

Online: 9
Celkem: 407029
Měsíc: 15206
Den: 544