Jdi na obsah Jdi na menu
 


Technická muzea

Příspěvky

Jøssingfjord - muzeum historie, geologie a těžby (Jøssingfjord Vitenmuseum)

Vědecké muzeum Jøssingfjord bylo otevřeno v červnu roku 2024 a stalo se globálního geoparku Magma UNESCO. Moderní interaktivní expozice se snaží o spojení mezi přírodou, lidmi a technikou tak, aby vzbudily zájem o vědu u dětí a mladých lidí. Muzeum je jediné svého druhu v Norsku se zaměřením na propojení historie, geologie a těžbě nerostů, která na tomto místě probíhala několik set let. Vědecké muzeum Jøssingfjord vniklo uprostřed této krajiny na pobřeží Severního moře a jeho součástí se stala elektrárna z roku 1908 či dva původní domky místních obyvatel, kteří pod převislou skálou bydleli v minulých staletích.

 
13. 8. 2024 | Rubrika: Technická muzea | Komentářů: 0

Lindesnes - nejjižnější maják v Norsku (Lindesnes Lighthouse)

Na nejjižnějším bodu Norska, mysu Lindesnes, byl roku 1656 postaven vůbec první maják v této severské zemi. Varoval lodě před zrádnými útesy a tehdy světlo obstarávalo pouze 30 lojových svíček na vrcholu třístupňové věže. Vítr je ovšem k velké nelibosti námořníků často sfoukl a tak byl maják kvůli nespolehlivosti až do roku 1725 uzavřen. V tomto roce byl vybudován nový maják, který byl roku 1822 vybaven uhelnou lampou, ale i ten později přestal sloužit svému účelu. Postupně jich zde takto bylo vystavěno a zbořeno několik, přičemž každý nový vždy nahradil ten předešlý. V roce 1915 byl postaven současný litinový maják, jenž do výbavy dostal Fressnelovu čočku z předešlé věže a od té doby námořní lodě viděly světlo až ze vzdálenosti 17,7 námořních čili 32,8 kilometrů. 

 
25. 7. 2024 | Rubrika: Technická muzea | Komentářů: 0

Vysoké Mýto - muzeum českého karosářství

Muzeum českého karosářství představuje věhlasnou českou tradici výroby automobilových karoserií. Ve Vysokém Mýtě je špičkový automobilový design spojen s rodinnou firmou Carrosserie Sodomka, která se ve 30. letech proslavila výrobou elegantních karoserií pro nejrůznější světové a československé značky. Muzeum se nachází na náměstí Přemysla Otakara II, v komplexu budov, které dříve sloužily jako soud a vězení. Svoje nové působiště zde mimo muzeum nalezla také Městská galerie a Turistické informační centrum. Prohlédnete si zde proslulé Sodomkovy vozy, jako je limuzína Tatra 57B, pokrokový kabriolet Aero 50 Dynamik nebo pancéřovaný vládní speciál Škoda VOS.

 
12. 6. 2024 | Rubrika: Technická muzea | Komentářů: 0

Karolinka - muzeum sklářství

Muzeum sklářství v Karolince bylo otevřeno v roce 2014, aby připomínalo historii tohoto oboru ve městě, v němž první výrobky ze skla vznikly již v 19. století. Tehdejší Karolininu Huť založil židovský podnikatel Salomon Reich, který sklárny pojmenoval své matce, stejně jako na přelomu 40. a 50. let minulého století dnešní město. Zakladatel továrny zemřel v roce 1900 a jeho dědicové hospodařili velice špatně, takže když ve dvacátých letech 20. století přišla hospodářská krize, rodina Reichů ji neustála. V roce 1934 se novým majitelem staly Českomoravské sklárny, které byly po druhé světové válce znárodněny a od té doby patřily mezi státní podniky. Během socialismu sklárny v Karolínce pod hlavičkou Crystalexu prosperovaly. Továrna představovala po celá desetiletí zdroj obživy pro mnoho lidí z Valašska, jejichž umění bylo známé i za hranicemi naší země. 

 
22. 12. 2023 | Rubrika: Technická muzea | Komentářů: 0

Budišov nad Budišovkou - muzeum břidlice v bývalém mlýně

Muzeum břidlice bylo založeno v roce 1996 a svým charakterem je na našem území ojedinělé. Sídlí v budově bývalého mlýna z 1. poloviny 18. století, který dnes patří mezi památkově chráněné stavby. Muzeum mapuje nejen zajímavou více jak 700letou historii města, ale především se zaměřuje na vznik, zpracování a využití břidlice, která je pro naši oblast charakteristická. Mezi nejzajímavější exponáty paří břidlicové hodiny, břidlicové školní tabulky a pisátka, fosílie rostlin a zvířat, které zkameněly. Na muzeum navazuje Naučná břidlicová stezka mapující doly naší oblasti a svým zaměřením tvoří s muzeem komplexní a zajímavý celek. V roce 2008 prošlo muzeum kompletní rekonstrukcí - přibyly nové podsvícené panely, na kterých každý návštěvník najde mnoho zajímavého nejen o břidlici, ale také např. informace o oblíbených zkamenělinách. 

 
4. 7. 2023 | Rubrika: Technická muzea | Komentářů: 0

Pelhřimov - Muzeum rekordů a kuriozit

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově spravuje Agentura Dobrý den a bylo otevřeno dne 30. června 1994 v Dolní bráně. Muzeum rekordů a kuriozit skýtá stovky exponátů, které se pyšní přívlastky největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší. Mapuje unikátní výkony českých a světových rekordmanů, z nichž mnozí jsou zapsáni v České knize rekordů a někteří také v publikaci Guinnessovy světové rekordy, sídlí v Pelhřimově. V pěti patrech pelhřimovské Dolní brány se podařilo nashromáždit unikátní exponáty jinde na světě se nevyskytující. Expozice je složena nejen z trojrozměrných exponátů, ale i z fotografií zachycujících unikátní momenty z průběhu uplynulých ročníků festivalu Pelhřimov – město rekordů a z dalších rekordních pokusů pořádaných na území České republiky a přibližuje atmosféru zahraničních festivalů ve Francii, Belgii a Německu, kde se prezentovala i Česká republika. 

 
17. 2. 2023 | Rubrika: Technická muzea | Komentářů: 0

Litovel - první muzeum harmonik

Soukromou sbírku harmonik si v Litovli na Javoříčské ulici otevřel před lety nadšený sběratel pan Sedláček. Za celý svůj život shromáždil více než 300 nástrojů, čímž vytvořil největší sbírku svého druhu ve střední Evropě. Mezi exponáty jste u něj doma mohli zhlédnout klávesové a knoflíkové akordeony, heligonky od 55 českých výrobců a atypické harmoniky. Nejstarší nástroje spatřily světlo světa už před 150 lety a vzhledem k tomu, že je pan Sedláček po koupi opravoval, jsou všechny funkční a zájemci si mohli jejich zvuk sami vyzkoušet. Přáním pana Sedláčka, majitele muzea a skromného učitele hry na akordeon vždy bylo, aby tato jedinečná sbírka byla zachovaná pro další generace. 

 
19. 12. 2021 | Rubrika: Technická muzea | Komentářů: 0

Valašské Meziříčí - muzeum řeznictví Krásno

Muzeum řeznictví ve Valašském Meziříčí bylo otevřeno 10. září 2015 a založil jej majitel rodinné firmy MP Krásno Karel Pilčík. Jedná se o unikátní zážitkové muzeum v samotném srdci regionu Valašsko a na každém kroku připomíná výjimečné postavení řeznického řemesla v regionu Valašska a odkazuje na vynikající kvalitu místních uzenářských a masných výrobků.  Muzeum představuje vzácnou přehlídku desítky let starých řeznických strojů z 1. poloviny 20. století. Stroje navíc před očima návštěvníků skutečně ožívají, roztáčí je totiž funkční transmisní pohon poháněný stacionárním motorem.

 
23. 8. 2021 | Rubrika: Technická muzea | Komentářů: 0

Hodonín - muzeum naftového dobývání a geologie

Muzeum naftového dobývání a geologie je jediné svého druhu v České republice. Bylo umístěno do budovy bývalých kasáren a otevřeno bylo v roce 2006, čili téměř po 100 letech od prvních objevů ropy na území Československa. Muzeum tvoří vnitřní expozice a venkovní technologický park v okolí budovy. Svými expozicemi přibližuje návštěvníkům bohatou a zajímavou industriální a svébytnou minulost regionu.

 
13. 3. 2021 | Rubrika: Technická muzea | Komentářů: 0

Brno - Technické muzeum

Technické muzeum v Brně začalo vznikat již v roce 1924, kdy byl založen výbor pro jeho založení na Moravě. Jeho předchůdcem byl Archiv pro dějiny průmyslu, obchodu a technické práce, který byl založen v roce 1936, ale svoji činnost plně rozvinul až v roce 1948. V 50. letech bylo muzeum přesunuto do barokní budovy na rohu Orlí a Josefské ulice v Brně, také bylo zestátněno a stalo se součástí Národního technického muzea v Praze. V druhé polovině devadesátých let se muzeum přesunulo do nové budovy v Králově Poli na ulici Purkyňova 105, u níž zastavuje tramvaj linky 12.

 
19. 5. 2020 | Rubrika: Technická muzea | Komentářů: 0


 


Doporučený článek

Proč si vybrat dřevěné žaluzie


Turistův ráj

Turisticka mydla


Statistiky

Online: 9
Celkem: 513911
Měsíc: 15861
Den: 526