Chaty v Beskydech
Příspěvky
Kmínek - horská chata v Beskydech
V kouzelném místě, na úpatí vrchu Korytov ve výšce 872 metrů, stojí horská chata Kmínek. I když je její poloha již pár metrů za slovenskou hranicí, je častou zastávkou turistů, neboť poskytuje perfektní služby i příjemné posezení. Chatu nechal postavit hostinský Vincent Kmínek roku 1918 a ta již od začátku přitahovala četné návštěvníky jak ze slovenských osad, tak i z údolí Bílé. Po druhé světové válce byl vlastník chaty odsunut a znárodněný objekt měnil majitele. Vystřídalo se zde několik podniků. Ještě v roce 1948 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, která dala chatě dnešní podobu. K další úpravě pak došlo v roce 1988.
Beskyd - Masarykova chata
Turistická chata nesoucí název „Masarykova chata na Beskydě“, za jejíž vznik lze vděčit Klubu českých turistů Moravská Ostrava, byla budována v letech 1923 až 1924 pouhé 2 km východně od známého turistického střediska Bumbálka, v sedle na hraničním hřebeni mezi Českem a Slovenskem v Moravskoslezských Beskydech. Chata na kamenné podezdívce byla celá dřevěná, postavená velkoryse s rozhlednou na střeše a jako jedna ze dvou v té době pojmenovaná po prvním československém prezidentu T. G. Masarykovi, který ji však nikdy nenavštívil. Poblíž byl pak vztyčen dřevěný Sloup vzájemnosti s motivem moravskoslezské orlice prolínající se s slovenským křížem a slovy „Poznajme sa, Milujme sa“.
Bumbálka - horský hotel a sedlo v Beskydech
Bumbálka je horské sedlo ve výšce 870 metrů nad mořem, které se nachází v hlavním hřebeni Turzovské vrchoviny a mezi Moravskoslezskými Beskydami a Javorníkem. Prochází tady naučná stezka Javornický hřeben a cyklotrasa č. 6020. V okolí osady je řada upravených běžeckých stop a lyžařské středisko Bumbálka. Sedlem prochází silnice od Rožnova pod Radhoštěm do slovenského Makova. Hřeben, kterým sedlo a silnice prochází, leží na jedné z hlavních turistických a cyklistických tras, které vedou po česko-slovenské hranici. Na Bumbálce je možnost se občerstvit, a to na české i slovenské straně. Návštěvníci mohou pokračovat po hřebenové trase směrem k Bílém Kříži nebo na Třeštík.
Třeštík - rekreační oblast v Beskydech
Třeštík v Beskydech je horské sedlo a rekreační osada ve východní části hlavního hřebene Vsetínských vrchů na hranici se Slovenskem, které se z původní valašské osady vyvinulo v chatařskou oblast, jež nabízí dobré podmínky pro celoroční rekreaci. Třeštík je také křižovatkou červené, zelené a žluté turistické trasy a prochází tady cyklistická trasa č. 6020. Východním směrem po žluté turistické trase dojdete na vrchol Čarták, kde je vybudovaná rozhledna. Západní směrem po červené vystoupáte na vrchol Vysoká. V sedle Třeštík je vybudované lyžařské středisko, které nabízí výborné podmínky pro lyžování a snowboarding. Pro běžkaře jsou tady udržované běžecké tratě a nachází se zde také stanice Horské služby.
Kohútka - horská chata a ski areál
Kohútka je název horské chaty a ski areálu v západní oblasti Javorníků, ležící přímo na státní hranici se Slovenskem. Na severním svahu Kohútky je stejnojmenný lyžařský areál, kde je několik sjezdovek, které mají i svá vypovídající jména: Malá, Velká, Babská, Runda, Seník. V blízkosti vrcholu se nachází také lyžařský vlek Portáš. Kohútka je také rozcestím červené a žluté turistické značky vedoucí na všechny světové strany. Hřebenové túry Vám umožní výhled na Moravskoslezské Beskydy, Jeseníky, na Slovensku Malou a Velkou Fatru, Martinské hole a Kysuce. Na vrcholu stojí stejnojmenná horská chata, odkud se nabízí nádherný výhled na hřeben Vsetínských vrchů a Moravskoslezských Beskyd. Název areálu se odvíjí od vrcholu Kohútka (913 m n. m.), kde byla v roce 1930 postavena stejnojmenná chata.
Soláň - horský hotel Čarták
Vrchol Soláň byl od pradávna považován za jednu z nejkrásnějších částí Beskyd a proslul jako valašský Olymp, protože vždy patřil k vyhledávaným místům malířů. Na Soláni se dochovalo několik ukázek rázovitých valašských staveb, mezi které patří také stylový Horský hotel Čarták. Na místě dnešního ubytovacího zařízení s restaurací už v 17. století stával srub, sbitý dohromady z dřevěných desek, který sloužil nejen jako skrýš před nepohodou, ale zároveň jako pozorovatelna. V letech 1638 - 1830 totiž srub využívali členové pohraniční stráže jako hlídkové stanoviště, kteří kromě hranic hlídali dění na bývalé obchodní stezce z Uher na Moravu. Valašským četníkům se tehdy říkalo portáši a srubu čarda, od kterého převzal název pozdější hostinec Čarták. Když se blížilo nebezpečí, právě odtud dávali portáši kouřem ze zapáleného smolného sloupu znamení ostatním.
Martiňák - horský hotel v Beskydech
Martiňák je jeden ze známých turistických pojmů v regionu Beskydy, když dal své jméno hotelu, rozcestí či lyžařskému vleku. Historie tohoto krásného místa s křižovatkami mnoha cest se začala odvíjet v 18. století, kdy tady majitelé panství povolili pasení ovcí. V roce 1743 pastvinu nazývanou U Blata koupil Jan Martiňák z Horní Bečvy a protože tudy chodívalo opravdu hodně lidí, jeho potomek Michal (1820 – 1899) zde vystavěl dům a pověsil na něj vývěsní štít, čímž začal provozovat hostinskou činnost. Ten prožil doby své největší slávy po zahájení provozu železniční trati Ostrava – Čeladná v roce 1871 a tratě z Frýdlantu nad Ostravicí do Valašského Meziříčí roku 1888. A protože koleje spojily Rožnov pod Radhoštěm a Valašské Meziříčí až o čtyři roky později, bylo pro dělníky a další poutníky výhodnější cestovat z Čeladné do Horní Bečvy právě přes Martiňák.
Skalka - horská chata v Beskydech
Horská chata Skalka byla zbudována německým turistickým spolkem Beskideverein, aby konkurovala nedaleké české chatě Velký Polom. Finance na ni získávali činovníci spolku ve sbírkách i na společenských akcích. Základní kámen chaty Skalka byl položen 1.7. 1928 a po neuvěřitelně krátké době 7.10. 1928 se chata otevřela prvním návštěvníkům. Lákala je krásná poloha s výhledy, dobrá dostupnost a slušné sněhové podmínky.
Severka - horská chata v Beskydech
Ski areál Severka na severním svahu Kostelka začal psát svou historii roku 1962, kdy zde byla vybudována jednosedačková lanovka, která návštěvníkům sloužila do přelomu 70.-80. let minulého století. Tehdy byla zrušená a nahradil ji vlek Tatrapoma, který funguje dodnes a překonává převýšení 200 metrů. Ve stejné době byla v místech horní stanice zrušené lanovky postavena chata, která turistům i lyžařům poskytovala neocenitelné služby. Po revoluci roku 1989 přešla chata do soukromého vlastnictví, kde zůstala dodnes a nadále slouží pro turisty.
Kamenná chata - horský penzion v Beskydech
První turistická chata pod Velkým Polomem byla postavena KČST Bezkyd na místě staré lovecké boudy, do níž se uchylovali turisté za špatného počasí. Turistický nápor však sílil a tak bylo rozhodnuto o výstavbě nové chaty, která byla umístěna asi kilometr pod Velkým Polomem, na místě zvaném Čerchlaný Beskyd v nadmořské výšce 945 metrů.