Kaple na Moravě
Příspěvky
Konice - kaple Panny Marie
Kaple Panny Marie byla v Konici postavena roku 1890 při cestě, vedoucí ven z města. Na přelomu tisíciletí byla opravena. Na průčelí se nám nejvíce zalíbily pilastry na stranách, které byly prodlouženy nad štít kaple do dvou pilířů s římsovými hlavicemi, na nichž jsme spatřili věžičky s železnými jednoramennými kříži s jetelovým zakončením. Mezi pilastry se nacházel hlavní štít ve tvaru oblouku s profilovanou korunní římsou, v němž jsme našli kamennou obdélníkovou desku s nápisem A. O. / L. P. / 1890, což byl rok výstavby svatostánku. Desky se téměř dotýkal vrchol trojúhelníkového štítu nad vstupními dveřmi, v němž jsme si prohlédli mramorovou desku s reliéfem Panny Marie s Ježíškem v náručí.
Štarnov - kaple Panny Marie Bolestné
Kaple Panny Marie Bolestné byla na okraji Štarnova postavena v 1. polovině 19. století v lidovém vesnickém stylu. Sloužila poutníkům, obchodníkům a místním obyvatelům, kteří cestovali do Olomouce, nedalekého Štěpánova na trhy nebo do okolních vesnic za návštěvou známých či když se vraceli po práci na poli domů. V roce 1958 byla prohlášena za kulturní památku, ale opravy se dočkala až na začátku 21. století.
Potštát - kaple sv. Barbory v Padesáti Lánech
Kaple svaté Barbory v ulici se zajímavým názvem Padesát lánů vznikla jistě mnohem později, než samotná osada Potštát, o které se píše již roku 1408. Přesné datum výstavby kapličky ale není známo. Před druhou světovou válkou se kolem kaple nikdy nekonala liturgická shromáždění. V minulosti vnitřní výzdobu tvořilo pár obrazů a socha sv. Jana Nepomuckého, které později nahradily tři obrazy, na nichž byl Ježíš Kristus, Panna Marie a Poslední večeře páně.
Razová - Dolní kaple
Dolní kaplička v Razové byla postavena někdy v 19. století německými usedlíky. Po odsunu původních obyvatel v roce 1945 drobná církevní stavba chátrala, obrat k lepšímu nastal až ve 21. století. Na začátku nového milénia byly vyměněny dřevěné dveře, celá kaple byla omítnuta a opravy se dočkala i střecha.
Horka nad Moravou - kaple v Sedlisku
Kaplička v Sedlisku, místní části Horky nad Moravou, byla pravděpodobně postavena roku 1932. Tento letopočet udává nápis nad vchodem. Roku 1997 byla poškozena velkou povodní a v následujících letech opravena.
Horka nad Moravou - kaple Na skalce
Kaplička stojí na půl cesty mezi Horkou nad Moravou a obcí Skrbeň na místě zvaném na Skalce. Pojmenování nebylo zvoleno náhodně, protože se zde v minulosti těžil kámen v lomu. V roce 1862 se tu stalo neštěstí a jeden z dělníků byl zasypán. Na památku zde nechal v roce 1862 jeho syn postavit malou kapličku. I když bylo dlouhá léta o stavbu dobře postaráno, byla zbořena v osmdesátých letech 20.století. V této komunistické době byl celý areál zdevastován a teprve v nedávné době byla postavena kaplička, vybudovány pěkné rybníčky a vysazeny stromy namísto odpadků.
Horka nad Moravou - kaple Církve československé husitské
Přesný vznik kaple Církve československé husitské v Horce nad Moravou není znám. Je možné, že si modlitebnu vystavěla po roce 1920 samotná církev, čemuž by odpovídalo architektonické řešení. V druhém desetiletí 21. století byla kaple opravena a po dobu rekonstrukce byla modlitebna Církve československé husitské přemístěna do budovy pekařství.
Bohutice - Lurdská jubilejní jeskyně
Lurdská jubilejní jeskyně v Bohuticích byla vybudována na popud zdejšího zapáleného faráře Antonína Práška, který stál u zrodu myšlenky na vybudování jeskyňky jako dar k 70. výročí událostí v jihofrancouzské obci Lourdes v podhůří Pyrenejí. Návrh byl církevními kruhy schválen, majitelka panství Anna Seydlová darovala kamenitou stráň a farář se dal do organizace stavby umělé jeskyně s oltářem z kararského mramoru v hodnotě asi 30 000 Kč. Zmenšeně napodobovala francouzskou jeskyni. Z Francie objednal kopii lurdské sochy P. Marie.
Mohelnice - kaple sv. Marka
Kaplička sv. Marka v Mohelnici byla postavena v druhé polovině 18. století, kdy se nacházela ještě poměrně daleko od hranic města. Sloužila tedy zřejmě okolo jdoucím poutníkům, kteří se mohli pomodlit ke svatému Markovi za příznivé počasí a dobrou úrodu, proti blesku a krupobití nebo proti náhlé smrti. Kapličku asi nechalo vybudovat město z peněz náboženských fondů, které založil roku 1782 císař Josef II. v rámci svých reforem. Svatý Marek je patronem města Benátky, všech notářů, stavebních dělníků, zedníků, sklenářů, košíkářů, malířů na skle, písařů.
Mohelnice - kaple sv. Linharta
Kaple sv. Linharta u Mohelnice byla postavena asi roku 1732 a sloužila k modlitbám kolemjdoucích poutníků nebo lidí, hledající u sv. Linharta pomoc. Svatý Leonard či Linhart je totiž patronem fyzicky i duševně nemocných, trpících, domácího dobytka a vězňů. Po roce 2015 byla opravena.