Jdi na obsah Jdi na menu
 


TZ 1097 : Hanácké skanzen Příkazy

Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích, známý též jako Hanácké skanzen, je unikátním dokladem hliněného stavitelství na Hané. Pozoruhodná je míra dochování areálu jako celku, včetně zahrad s ovocnými stromy a třemi unikátními špaletovými stodolami a jednou replikou. Celý pozemek je obehnán hliněnými zídkami z 1. poloviny 19. století. Důležitým doplněním běžných komentovaných prohlídek jsou např. dny hliněného stavitelství, interaktivní ukázky tradiční sklizně a výmlatu, kdy si sami návštěvníci mohou vyzkoušet tyto dříve běžné práce venkovanů. V létě, o Vánocích a Velikonocích se zde konají tematické akce a řemeslné jarmarky. Bývalé sýpky nad obytnou částí jsou upraveny jako příjemná galerie, kde se konají výstavy vhodně doplňující zvláštní atmosféru tohoto prostoru.

article preview

TZ 1097 : Hanácké skanzen Příkazy

Hanácké skanzen v Příkazech jsme poprvé navštívili v rámci červnového výletu, kdy jsme sem přijeli zeleným korejským autíčkem, které jsme zaparkovali na kostkové ulici pár metrů od muzea. Vzápětí jsme vstoupili do průjezdu, v němž se nacházela provizorní pokladna. U stolečku jsme zaplatili vstupné a koupili turistickou známku. Potom jsme zamířili do prodejny se suvenýry, kde ale nikdo nebyl a tak jsme vyšli na nádvoří. Pásl se zde kůň, který upoutal naši pozornost a proto jsme se na něj šli podívat. Oře jsme si pohladili a potom jsme zamířili ke králíkárnám, jejichž obyvatelé se pochopitelně zalíbili našim dětem. Následně jsme se vydali dovnitř statku z 19. století, v jehož útrobách jsme našli bohaté sbírky expozice lidové architektury na Hané. Během exkurze jsme například shlédli světnici, kde obytelné statku odpočívali, setkávali se s jinými lidmi a kde se konaly různé společenské události. Prohlédli jsme si zde starý nábytek, textilie a další předměty, které vytvářely atmosféru domácího prostředí. Potom jsme odjeli do Čech pod Kosířem.

Podruhé jsme Hanácké skanzen Příkazy navštívili o pět let později. Přijeli jsme sem stříbrným francouzským autem, jež jsme zaparkovali naproti vchodu do statku, který se tento den po zimní přestávce poprvé otevíral veřejnosti. Než jsme se vydali dovnitř, náš člen výpravy a nadšený lovec keší na ulici vyluštil údaje místní multicache. Teprve potom jsme průjezdem prošli na nádvoří, kde se zrovna chystalo vystoupení lidového souboru na pódiu, stejně jako o pět let dříve. Dvůr a obytnou část statku jsme si vyfotili a pak jsme prošli středem ovocného sadu ke čtyřem špaletovým stodolám, charakteristickým pro oblast Hané. Podsadité stavby s vjezdem ve štítových stěnách, postavené z hliněných cihel a dřevěných trámů byly ovšem i tentokrát zavřené. Když jsme si ve stodolách vše prohlédli, vraceli jsme se zpět na nádvoří. Vzápětí jsme zjistili, že vystoupení ještě nezačalo. Nechtělo se nám zde čekat, protože jsme měli v úmyslu lovit keše v okolí Litovle. Sice jsme skanzenem doslova proletěli jako ptáci při lovu, ale i tak jsme si všimli, že statek opět za těch pár let, co jsme tu nebyli, zkrásněl. Pak jsme odjeli do Litovle.

Potřetí jsme do skanzenu v Příkazech přijeli o další dva roky později a naše francouzské auto jsme opět nechali v ulici před skanzenem. Setkali jsme se zde s babičkou a dědou a chvíli jsme čekali, než se otevře brána do průjezdu. Těsně před desátou hodinou ráno se tak stalo a my jsme v pokladně koupili vstupenky. Nejmladší členka výpravy si ještě vybrala pohled, který dostala zdarma a pak jsme se již vydali do budov skanzenu, abychom si stejně jako před sedmi lety prohlédli exponáty uvnitř statku. Tentokrát jsme si expozice procházeli sami bez průvodce a senioři, kteří nás doprovázeli, se spolu s námi snažili uhádnout, k čemu jednotlivé věci, nástroje a pomůcky sloužily. A dařilo se jim to velmi dobře. Když jsme prošli všechny přístupné místnosti, vydali jsme se dozadu ke stodolám, které byly otevřené. Konečně jsme se tedy podívali dovnitř a prohlédli si zde mnoho předmětů, jež byly součástí každodenního života na venkově. Pak jsme se vrátili domů do Olomouce.

Návštěvy : 19.7.2014

Další informace najdete zde :

Hanácké skanzen Příkazy

Jak jsme poprvé navštívili Příkazy, Čechy pod Kosířem a Drahanovice - článek se připravuje

Jak jsme v Chudobíně viděli tři různé kostely

Současná verze TZ 1097 získána 24.6.2022 ve skanzenu během cyklistického výletu

Turistická známka 1097 Hanácké skanzen Příkazy - 2. verze 

První verze TZ 1097 získána 16.6.2007 v Hanáckém skanzenu

Turistická známka 1097 Hanácké skanzen Příkazy - 1. verze

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 


Doporučený článek

Proč si vybrat dřevěné žaluzie


Turistův ráj

Turisticka mydla


Statistiky

Online: 6
Celkem: 565454
Měsíc: 18250
Den: 526