Jdi na obsah Jdi na menu
 


Turistické známky 0451 - 0500

Příspěvky

TZ 465 : Rozhledna Sůkenická

Jen kousek od česko-slovenského hraničního přechodu Bumbálka se od roku 1998 na vrcholu Čarták tyčí 40 metrů vysoká rozhledna Sůkenická. Původní záměr byl vybudovat zde základnovou stanici pro mobilní telefony, ale správa Chráněné oblasti Beskydy vydala ke stavbě věže povolení pouze za podmínky, že objekt nenaruší ráz krajiny a bude využitelný pro návštěvníky hor. Projektantem stavby byla ostravská Teplotechna, která navrhla plnou konstrukci tvořenou betonovým jádrem, jež je skryté pod dřevěným pláštěm ze smrkových prken. Ve výšce 26 metrů se nachází krytá osmiboká vyhlídková plošina, na kterou vede celkem 137 schodů a nabízí výhled na hřebeny Beskyd, Javorníků a slovenských hor.

 
25. 5. 2024 | Rubrika: Turistické známky 0451 - 0500 | Komentářů: 0

TZ 480 : Město Brno

V brněnské kotlině žil člověk již od pravěku, také v době Velkomoravské říše a kolem roku 1000 vznikla osada u brodu přes řeku Svratku, nynější Staré Brno. Od 11. století zde stál břetislavský hrad, kolem něhož se rozvíjeli vsi. Od 13. století přicházeli cizí kolonisté: Němci, Flandrové a Valoni, svoji obec vytvářeli i Židé. Celé toto mezinárodní společenství pak svorně budovalo město Brno. Od poloviny 14. století bylo Brno sídlem moravských zemských sněmů. V 18. století došlo k rozvoji průmyslu a obchodu, který pokračoval i ve století následujícím. V Brně se soustředil textilní a strojírenský průmysl, rychle byly zavedeny nejnovější technologie, roku 1839 zde přijel první vlak. S rozvojem průmyslu rostla předměstí a Brno ztratilo charakter pevnosti stejně jako Špilberk, ze kterého se stalo vyhlášené vězení.

 
17. 2. 2024 | Rubrika: Turistické známky 0451 - 0500 | Komentářů: 0

TZ 496 : Město Kouřim

Než vznikla dnešní Kouřim, existovala zde nejprve dvě hradiště na okraji současného města. Prvním bylo mohutně opevněné hradiště Stará Kouřim, které prý založil vojvoda Lech, bratr praotce Čecha. Dodnes tu najdete Lechův kámen, na kterém prý odpočíval, dávné české báje připomíná rovněž Libušino jezírko a na nejvyšším místě starého hradiště stojí barokní kaplička sv. Víta. Hradiště starých Slovanů později vystřídal knížecí hrad s osadou, v mapách označený jako hradiště u sv. Jiří a teprve ve 13. století vzniklo dnešní město. V Kouřimi se dodnes zachovalo mnoho středověkých památek v téměř původní podobě a dokonce nebylo zbouráno raně gotické městské opevnění s baštami a Pražskou bránou. Další cenné stavby najdete na Mírovém náměstí, třeba v bývalé radnici sídlí Muzeum Kouřimska a jen o pár desítek metrů stojí gotický kostel sv. Štěpána se zvonicí, v níž visí obrácené zvony. Kouřim toho nabízí tolik, že zde strávíte celý den a nudit se rozhodně nebudete.

 
24. 10. 2022 | Rubrika: Turistické známky 0451 - 0500 | Komentářů: 0
 


Doporučený článek

Proč si vybrat dřevěné žaluzie


Turistův ráj

Turisticka mydla


Statistiky

Online: 9
Celkem: 469658
Měsíc: 17352
Den: 337