Rozhledny na Moravě
Příspěvky
Drnholec - rozhledna U křížku
Dřevěná rozhledna U Křížku byla otevřena 16.6.2012 a nachází se v blízkosti Městyse Drnholec. Z 11 metrové výšky máte krásný výhled na česko-rakouské pohraničí či masiv Pálavy. Na projektu rozhledny spolupracovali Ing. Antonín Olšina z Vysokého Mýta s Ing. Martinem Novákem z Proseče u Skutče. Plošina rozhledny leží 228 m nad mořem a dostanete se na ni po 52 schodech. Je snadno přístupná pěšky i na kole. Při pohledu na Drnholec uvidíte masiv Pálavy se zříceninami hradů Děvičky a Sirotčí hrádek. Vlevo od Drnholce leží obce Brod nad Dyjí a Pasohlávky, mezi nimi teče řeka Dyje, která se vlévá do horní nádrže vodního díla Nové Mlýny. Jižním směrem se rozprostírá lužní les – Drnholecký luh, který je součástí soustavy chráněných oblastí Natura 2000, evropsky významných lokalit.
Bohdalice - rozhledna a vodojem Holý vrch
Rozhledna na vodojemu u Bohdalic vznikla spontánně při rekonstrukci oblastního vodovodu v roce 2004 a celou stavbu z roštu z pozinkovaného plechu vybudovali pracovníci podniku Vodovody a kanalizace, kteří s tímto nápadem přišli. Vstup na vodojem je volný a pokud se od rozhledny vydáte ke stožárům vysokého napětí v polích, narazíte na dobře ukrytý smírčí kříž.
Slavkov u Brna - rozhledna na golfovém hřišti
Hřiště o rozloze 120 hektarů bylo vybudováno v letech 1997 - 2003 podle projektu architektonické kanceláře Hanse-Georga Erhardta ze Steyeru, který je jedním z předních evropských golfových architektů. Jedná se o zavlažované osmnáctijamkové hřiště, které je údajně docela obtížné a je vybaveno přírodními překážkami, hlubokými bunkry a uměle vybudovanými vodními plochami. Devítimetrová rozhledna vznikla přestavbou bývalé trafostanice na vyhlídkovou věž a na ochoz vede pouhých 25 schodů. Těsně pod ochozem lze spatřit drážky, ve kterých byly nainstalovány izolátory. Z výšky šesti metrů je zajímavý pohled na golfový areál a okolní kopce. Rozhledna se nachází cca 100 metrů od parkoviště golfového hřiště. Zpočátku byla rozhledna volně přístupná, později byla zamčená mříží a klíč byl k zapůjčení v recepci golfového klubu, ale v posledních letech už není věž přístupná.
Drnovice - rozhledna Chocholík
Železná rozhledna na kopci Chocholík byla nad obcí Drnovice postavena na konci roku 2010 a nahradila tak původní dřevěnou stavbu. Stará vyhlídková věž, která se zde nacházela a sloužila jako triangulační věž, zanikla před rokem 1990. Záměr postavit na Chocholíku rozhlednu novou vyšel z iniciativy člena místní komise pro životní prostředí MUDr. Jaroslava Dvořáka. V březnu 2008 vyjádřilo zastupitelstvo obce souhlas s vybudováním rozhledny, přičemž k tomuto účelu byl v následujícím roce připraven územní plán a následně územní rozhodnutí. Podle projektanta se mělo původně jednat o kamennou věž členěnou dispozičně na několik podlaží. Další pozdější varianta počítala s věží 16m vysokou tvořenou především dřevem a železem.
Čebín - rozhledna Čebínka
Rozhledna Čebínka má podobu ocelového stožáru, který byl vybudován jako anténa pro potřeby telefonního operátora na kopci Čebínka u obce Čebín. Stavba stožáru probíhala koncem roku 2002, v lednu 2003 byla kolaudována a 30. srpna 2003, u příležitosti 650. výročí založení obce Čebín, byla otevřena pro veřejnost. Provozovatelem rozhledny je obec Čebín. V roce 2021 byla rozhledna pro veřejnost z provozních důvodů do odvolání uzavřena. Přístup k rozhledně je z obce Čebín po žluté turistické značce. Dohlédnout lze až do Dukovan, nebo na Pálavu. Výhled je rovněž na vyhlídkovou věž na Zlobici u Malhostovic. Základna stožáru leží v nadmořské výšce 432 m, výška stožáru je 38 m. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 30 m vede 161 schodů s 10 malými odpočívadly.
Bukovany - Bukovanský mlýn a rozhledna
Větrný mlýn nad obcí Bukovany u Kyjova byl postaven a slavnostně otevřen v roce 2004. Tvůrcem mlýna je pan Josef Kouřil z Kyjova, který si stavbou mlýna splnil svůj dětský sen a vytvořil tak kouzelné místo, které přitahuje každoročně tisíce návštěvníků. Třípatrová budova mlýna ukrývá malou expozici slovácké kuchyně 1. pol. 20. století a také galerii, kde se koná celoroční prodejní výstava „Tradiční výrobek Slovácka z keramické dílny Náplavovi“. V nejvyšším patře se nachází vyhlídková terasa, která skýtá nádherné výhledy do okolí.
Hýsly - bývalá rozhledna Johanka
Rozhledna stávala na mírném návrší Johanka u obce Hýsly nedaleko Kyjova a nechala ji tady postavit obec přímo nad objektem bývalé vodárny. Hned vedle rozhledny byla současně vybudována pergola s posezením, areál byl oplocen a jako atrakce se zde pásla na volno puštěná ovce. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo při oslavách třístého výročí odhalení nedaleké sochy sv. Jana Nepomuckého v sobotu 4. listopadu 2006. Již po deseti letech provozu se však stav rozhledny zhoršil natolik, že obec přistoupila k jejímu uzavření a plánovala rekonstrukci.
Loučka u Vizovic - rozhledna Doubrava
Rozhlednu na hřebeni kopce Doubrava představuje ocelový typizovaný stožár společnosti T-Mobile, který byl vybudován na podzim roku 2002 u osady Loučka. Stalo se tak na místě, kde v první polovině minulého století stávala dřevěná rozhledna, která však byla pro špatný stav v padesátých letech stržena. Nový vysílač byl postaven na pozemku Lesního družstva Malinová stráň, které si vymínilo, že stožár ponese i turistický vyhlídkový ochoz. Stavba byla uvedena do provozu v květnu 2003 a vyhlídková plošina slavnostně zpřístupněna až v sobotu 17. července 2004. Pro turisty byl pod rozhlednou postaven stánek s občerstvením. Po zdolání 177 schodů můžete například spatřit Bílé Karpaty, Vizovickou vrchovinu, Hostýnské vrchy ba i vrcholky Tater.
Chlebovice - rozhledna Panorama
O vybudování rozhledny Panoráma na severovýchodním úbočí hory Kabátice se zasloužilo Kulturní sdružení „Bezručův kraj“, které o realizaci rozhledny usilovalo od roku 1996. Největší zásluhu o stavbu rozhledny má někdejší předseda sdružení Václav Halát, který bezplatně poskytl pozemek. Hlavním investorem stavby rozhledny bylo město Frýdek-Místek. Projektovou dokumentaci rozhledny zpracovala zdarma firma Impros Frýdek-Místek. Stavbu zrealizovala společnost IKON z nedalekých Zelinkovic. Dotaci ve výši téměř 1 mil. Kč poskytlo Ministerstvo pro místní rozvoj. Celkové náklady na vybudování rozhledny dosáhly částky cca 2,2 mil. Kč. Výstavba rozhledny byla zahájena v říjnu 2000. Rozhledna byla dokončena po osmi měsících a slavnostně otevřena 29. července 2001.
Přáslavice - rozhledna Božka
Pestrobarevná rozhledna byla vybudována roku 2009 ve sportovním areálu malé obce Přáslavice u Olomouce. Stavba rozhledny mohla být uskutečněna především díky dotaci z EU. Celkové náklady projektu, který zahrnul i nové šatny fotbalového klubu, parkovací a skladovací prostory a sociální zázemí, činily cca 6,2 mil. Kč. Rozhledna získala jméno Božka podle maminky přáslavického starosty Rochovanského. Při pohledu do historie lze zjistit, že asi dvacet metrů od místa dnešní rozhledny stávala třípatrová triangulační věž, jejíž poslední patro ve výšce 12 metrů sloužilo jako vyhlídkový ochoz. Věž zanikla během druhé světové války. Současná rozhledna Božka je vysoká 21 metrů a slavnostně byla otevřena v sobotu 3. října 2009.