Chlebovice - rozhledna Panorama
O vybudování rozhledny Panoráma na severovýchodním úbočí hory Kabátice se zasloužilo Kulturní sdružení „Bezručův kraj“, které o realizaci rozhledny usilovalo od roku 1996. Největší zásluhu o stavbu rozhledny má někdejší předseda sdružení Václav Halát, který bezplatně poskytl pozemek. Hlavním investorem stavby rozhledny bylo město Frýdek-Místek. Projektovou dokumentaci rozhledny zpracovala zdarma firma Impros Frýdek-Místek. Stavbu zrealizovala společnost IKON z nedalekých Zelinkovic. Dotaci ve výši téměř 1 mil. Kč poskytlo Ministerstvo pro místní rozvoj. Celkové náklady na vybudování rozhledny dosáhly částky cca 2,2 mil. Kč. Výstavba rozhledny byla zahájena v říjnu 2000. Rozhledna byla dokončena po osmi měsících a slavnostně otevřena 29. července 2001.
Rozhlednu Panorama na severovýchodním úbočí hory Kabátice jsme poprvé navštívili během jednodenního listopadového výletu roku 2010. Stříbrné francouzské auto jsme zaparkovali u rozcestí Palkovické Hůrky a vydali se po žluté značce vstříc vyhlídkové věži. Značenou trasu jsme sice brzy opustili, ale i tak jsme bez potíží po 1,6 kilometru nezáživné pomalé chůze dorazili k železné rozhledně, která zde byla postavena v letech 2000 - 2001. O chvíli později jsme po schodech vystoupali na vyhlídkovou plošinu, odkud jsme se rozhlédli po krajině. Přestože podzim už pevně vládl přírodě, tento den nám ukázal vlídnější tvář a my jsme se tak mohli pokochat hezkým výhledem na obec Chlebovice pod námi, za kterou jsme spatřili vodní nádrž Olešná a město Frýdek – Místek. Druhým směrem jsme viděli vrcholky beskydských kopců a okolní les. Pár minut jsme koukali do krajiny a pak jsme po 93 schodech sestoupili dolů. Vzápětí jsme se vydali na zpáteční cestu. Slunce pomalu začalo zapadat za obzor a tak jsme přidali do kroku. Za necelou půlhodinku jsme došli k autu, kterým jsme vzápětí odjeli domů do Olomouce. Chcete-li vědět, jak probíhalo celé naše putování, vyhledejte si v sekci Velké povídání o výletech cestopis Jak jsme u Palkovic navštívili Lurdy a rozhlednu Panorama.
Trvalo dlouhých 13 let, než jsme vyhlídkovou věž na úbočí hory Kabátice navštívili podruhé. Stalo se tak v rámci čtyřdenního pobytu v Beskydech, během něhož jsme byli ubytováni v hotelu Budoucnost, nacházejícím se na okraji Frýdlantu nad Ostravicí. První den dovolené jsme na rozcestí Palkovické Hůrky zaparkovali černé korejské SUV a stejnou cestou jako minule jsme zamířili k rozhledně. Kráčeli jsme mírně stoupající cestou a protože na začátku června panovalo příjemné počasí, šlo se nám dobře. Přibližně za 30 minut jsme přišli na lesní mýtinu, za kterou se objevila stará známá rozhledna Panorama, na kterou jsme po letech znovu vystoupali. Výhledy však omezovala zeleň na stromech, takže jsme toho tentokrát viděli o něco méně. Moc dlouho jsme se tak nahoře nezdrželi a sešli dolů. Vzápětí jsme se posadili na lavičky pod věží a lehce posvačili. Po jídle jsme si u rozhledny prohlédli pomník básníka Františka Lazeckého a potom jsme se vyškrábali na vrchol Kabátice, ale o tom již vypráví jiný příspěvek. Celý průběh našeho putování pak popisuje cestopis, jenž najdete tradičně v sekci Velké povídání o výletech. Má název Jak jsme se v červnu toulali okolo Frýdku – Místku.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Chlebovice_-_rozhledna_Panorama/
Historie :
O vybudování rozhledny Panoráma na severovýchodním úbočí hory Kabátice se zasloužilo Kulturní sdružení „Bezručův kraj“, které o realizaci rozhledny usilovalo od roku 1996. Největší zásluhu o stavbu rozhledny má někdejší předseda sdružení Václav Halát, který bezplatně poskytl pozemek. Hlavním investorem stavby rozhledny bylo město Frýdek-Místek. Projektovou dokumentaci rozhledny zpracovala zdarma firma Impros Frýdek-Místek. Stavbu zrealizovala společnost IKON z nedalekých Zelinkovic. Dotaci ve výši téměř 1 mil. Kč poskytlo Ministerstvo pro místní rozvoj. Celkové náklady na vybudování rozhledny dosáhly částky cca 2,2 mil. Kč. Výstavba rozhledny byla zahájena v říjnu 2000. Rozhledna byla dokončena po osmi měsících a slavnostně otevřena 29. července 2001. Věž rozhledny je tvořena ocelovou konstrukcí o celkové výšce 22,1 m a váze 14 500 kg se dvěma vyhlídkovými plošinami. Dolní plošina na úrovni 15 m je otevřena a volně přístupná. Horní plošina je 17,7 m nad zemí a je obložena dřevem. Na rozhlednu vede celkem 93 schodů. Podnož věže tvoří zděná a kamenem obložená provozní místnost. Rozhledna je volně přístupná. Za příznivého počasí je z ní dohlednost až do vzdálenosti 35 km. V blízkosti rozhledny je vybudován pomník věnovaný slezskému básníku Františku Lazeckému (1905 – 1984), který do Chlebovic rád zajížděl a právě v místě vybudovaného památníku napsal báseň „Chlebovice“.
Historie čerpána z webu
Rozhledna Panorama u Chlebovic je držitelem turistické známky č.1472.
https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/rozhledna-panorama-c1472