Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lázně Sedmihorky - Ferdinandův pramen

Lázně Sedmihorky vznikly v pramenné oblasti na východní straně hruboskalského hřbetu. Hlavní zásluhu na vzniku lázní měl MUDr. Antonín Šlechta, který obdivoval práci moravského kolegy Vincence Priessnitze a díky velkorysé podpoře majitele hruboskalského panství otevřel v roce 1841 nové vodoléčebné lázně na opravdu kouzelném místě s názvem Sedmihorky. Tyto lázně se tak staly nejstarším vodoléčebným ústavem v Čechách a původně jmenovaly Bad Wartenberg, ale později díky národnostnímu hnutí byly přejmenovány podle nejsilnějšího pramene Sedmihorka. Dalším silným pramenem býval ten s názvem Ferdinandův, který byl pojmenován podle arcivévody Karla Ferdinanda, jenž se roku 1853 v lázních zdržoval. O dva roky později za lázeňským domem při východu z areálu směrem k Hrubé skále vzniklo umělecké dílo v podobě pískovcového památníku, z něhož ve spodní části vytékala voda do malé nádržky pod kohoutkem. 

article preview

Byla to láska na první pohled, neboť Český ráj nás okouzlil hned během naší premiérové dovolené v tomto malebném kraji a tak jsme se sem v průběhu dalších let rádi vraceli. Většinou jsme v památkami nabitém kousku naší země zasazených do krásné přírody strávili týden, ovšem pravidlo o výjimkách bylo uplatněno i v tomto ohledu. Změnu si v podstatě vyžádalo naše podnikání, které se postupně rozvíjelo a jednoho roku jsme stáli před otázkou, jak zrychlit balení vyrobených mýdel a šumivých bombiček do koupele. Bylo jich stále více a více, takže jsme situaci museli nějak vyřešit a po mnoha úvahách jsme se rozhodli pořídit si balící stroj. Jelikož by nový výrobek stál mnoho desítek tisíc korun, pátrali jsme po bazarovém stroji a náhoda tomu chtěla, že starší a téměř nepoužívaný kousek jsme objevili ve vesnici nedaleko Turnova.

Lázně Sedmihorky - mapy.cz

Na jednu květnovou neděli jsme si tedy domluvili prohlídku balícího stroje a také ubytování na tři dny v Karlovicích u Turnova, jelikož jsme rádi spojovali příjemné s užitečným či v tomto případě práci se zábavou. Počasí nám celý víkend přálo a tak jsme se mohli procházet nádhernou přírodou a poznat poměrně dost památek. A jelikož Karlovice ležely na dohled od úžasného výtvoru matky přírody, který si lidé pojmenovali jako Hruboskalské skalní město, byl by doslova hřích se sem nevydat. Vůbec nám nevadilo, že jsme zmíněnými skalami proklouzli o čtyři roky dříve během týdenní dovolené, protože se nám v nich moc líbilo a navíc jsme si tentokrát naplánovali trochu jinou trasu. Na závěr výletu jsme zavítali do lázní Sedmihorky, které jsme minule vynechali a proto jsme chtěli tento nedostatek napravit.

34 - lázně Sedmihorky 02 - po modré 34 - lázně Sedmihorky 15 - celkový pohled

Do srdce Sedmihorek jsme zamířili po obhlídce čtyřech pramenů, ležících v lese nad lázeňským komplexem, kam nás přivedla modrá značka. Následně jsme si prošli v době naší návštěvy nefunkční areál a během průzkumu jsme za Podzámeckou krčmou narazili na pískovcový památník. Na kameni jsme našli letopočet 1855, kdy umělecké dílo vzniklo a dále našim očím neunikl nápis se jménem arcivévody Karla Ferdinanda, jenž se roku 1853 v lázních zdržoval. Když jsme o něco níže uviděli vodovodní kohoutek, bylo nám rázem jasné, že jsme se ocitli u dalšího z místních pramenů, ale životodárná tekutina z něj netekla. Když býval Ferdinandův pramen aktivní, voda z něj vytékala do malé nádržky pod kohoutkem, ale jednoho dne se ztratila, stejně jako u nedalekého pramene Sedmihorka, který jsme viděli o pár minut dříve.

34 - lázně Sedmihorky 04 - rozcestník Lázně Sedmihorky - Ferdinandův pramen Lázně Sedmihorky - Ferdinandův pramen

Během naší návštěvy jsme však v uzavřeném hotelovém komplexu žádný aktivní zdroj vody nenašli. Když jsme si Ferdinandův pramen prohlédli, pokračovali jsme v obhlídce dalších částí nejstaršího vodoléčebného ústavu v Čechách, ale o tom již vypráví jiný můj článek, tak si jej ve volné chvíli také přečtěte. Jak dále probíhal náš druhý den pobytu v Českém ráji roku 2016, zjistíte snadno v sekci Velké povídání o výletech, kde na vás čeká opravdu obsáhlý cestopis s názvem Jak jsme se z Turnova vrátili do Karlovic po hruboskalském hřebeni. Pokud jste lázeňské prameny také navštívili, můžete své poznatky napsat do komentářů dole pod článkem. Děkujeme. Pokud vás tento článek inspiroval k navštívení Českého ráje nebo dokonce lázní Sedmihorky, pak splnil svůj účel a my vám přejeme příjemné zážitky.

Lázně Sedmihorky 06 - Podzámecká krčma 34 - lázně Sedmihorky 12 - altán

Kompletní fotogalerii najdete zde

https://www.rajce.idnes.cz/jirkacek1/album/lazne-sedmihorky-ferdinanduv-pramen​

Historie :

Lázně Sedmihorky vznikly v pramenné oblasti na východní straně hruboskalského hřbetu. Hlavní zásluhu na vzniku lázní měl MUDr. Antonín Šlechta, který obdivoval práci moravského kolegy Vincence Priessnitze a díky velkorysé podpoře majitele hruboskalského panství otevřel v roce 1841 nové vodoléčebné lázně na opravdu kouzelném místě s názvem Sedmihorky. Tyto lázně se tak staly nejstarším vodoléčebným ústavem v Čechách a původně jmenovaly Bad Wartenberg, ale později díky národnostnímu hnutí byly přejmenovány podle nejsilnějšího pramene Sedmihorka. Dalším silným pramenem býval ten s názvem Ferdinandův, který byl pojmenován podle arcivévody Karla Ferdinanda, jenž se roku 1853 v lázních zdržoval. O dva roky později za lázeňským domem při východu z areálu směrem k Hrubé skále vzniklo umělecké dílo v podobě pískovcového památníku, z něhož ve spodní části vytékala voda do malé nádržky pod kohoutkem. Bohužel se voda dávno ztratila a bývalý Ferdinandův pramen tak slouží jen jako pomník. V 21. století tak návštěvník v areálu současného hotelového komplexu žádný aktivní pramen nenalezne a to na úpatí romantického skalního pískovcového města kdysi vytékalo šestnáct pramenů !

Historie čerpána z webu

https://www.estudanky.eu/7443-vrt-pramen-karla-ferdinanda

http://www.putujici.cz/

Lázně Sedmihorky jsou držitelem turistické známky č.994.

https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/skalni-mesto-sedmihorky-c994

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 


Doporučený článek

Proč si vybrat dřevěné žaluzie


Turistův ráj

Turisticka mydla


Statistiky

Online: 7
Celkem: 435247
Měsíc: 15572
Den: 644