Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muzea významných osobností

Příspěvky

Litomyšl - rodný byt Bedřicha Smetany

V přízemních prostorách bývalého zámeckého pivovaru, kde se v roce 1824 Bedřich Smetana narodil, byla zřízena expozice, která připomíná dobu skladatelova dětství v Litomyšli. Představí se vám atmosféra tehdejší domácnosti Smetanových, rodinný život a s ním související události, ale také ostatní Smetanovy "domovy", tedy Jindřichův Hradec, Růžkovy Lhotce, Plzeň, Praha, švédský Göteborg a Jabkenice. 

 
23. 8. 2019 | Rubrika: Muzea významných osobností | Komentářů: 0

Praha - muzeum Bedřicha Smetany

Muzeum Bedřicha Smetany se nachází v jedné z budov na známé Novotného lávce, na níž se nachází řada historických budov a bývalých mlýnů. Stojí nad hladinou Vltavy při jejím pravém břehu v blízkosti Karlova mostu směrem proti proudu řeky prakticky na konci Smetanova nábřeží. Roku 1396 je uváděna v těchto místech skupina deseti mlýnů a pravděpodobně v roce 1489 byla u lávky postavena původní dřevěná staroměstská vodárenská věž, roku 1577 pak nynější věž kamenná.

 
5. 6. 2019 | Rubrika: Muzea významných osobností | Komentářů: 0

Hukvaldy - Památník Leoše Janáčka

Památník Leoše Janáčka  vznikl v jeho vlastním domě, který v němž strávil poslední roky svého života v letech 1921 - 1928. Ve své poslední vůli odkázal skladatel domek s lesem, polem a zahradou obci Hukvaldy a k tomu přidal částku 20.000 Kč na údržbu. Doživotní právo na užívání měla skladatelova žena Zdenka, samostatnou světnici vyhradil sestře Josefě. Pro případ, že po smrti obou jmenovaných nebude mít o bydlení v domku nikdo z rodiny zájem, Janáček určil, že má být světnička dána k dispozici neženatému učiteli nebo neprovdané učitelce s povinností dohlížet na dům, dva hlavní pokoje měly zůstat v nezměněném stavu.

 
10. 4. 2019 | Rubrika: Muzea významných osobností | Komentářů: 0


 


Doporučený článek

Proč si vybrat dřevěné žaluzie


Turistův ráj

Turisticka mydla


Statistiky

Online: 8
Celkem: 486383
Měsíc: 16002
Den: 552