Cholina - Hanácké muzeum
Hanácké muzeum v Cholině je provozováno od roku 1974. První předměty shromáždil ochotnický spolek v 50. letech 20. stol. Muzeum dokumentuje život na vesnici v oblasti Hané. Muzeum se nachází ve dvoře budovy obecního úřadu. Začátek expozice tvoří stylizovaná obytná místnost s předměty denní potřeby, která pokračuje výstavou hanáckých krojů, sokolských a orelských uniforem. K vidění je zde i tradiční svatební koláč, nebo část sbírek známého cestovatele Emila Holuba, které daroval místní základní škole při své návštěvě obce. V neposlední řadě zde najdeme nejrůznější historické písemnosti, nebo archeologické nálezy z obce a okolí.
Cholina byla naším cílem během jednodenního výletu, který jsme z velké části strávili právě v této hanácké obci. Přijeli jsme sem po prohlídce několika památek ve vedlejších Odrlicích a také v Cholině jsme našli spoustu zajímavostí, například vodní mlýn, smírčí kříž či kostel. Navštívili jsme také místní Hanácké muzeum na návsi, kde jsme zaparkovali u obchodu s potravinami a pak jsme se posadili na lavičku. Měli jsme totiž ještě deset minut čas do otevření informačního centra, které se nacházelo ve stejné budově.
Když jsme se dočkali, vešli jsme dovnitř, získali zde razítko do památníku, koupili turistickou známku a hlavně vstupenky do místního muzea, do něhož jsme společně se slečnou z informačního centra vzápětí zamířili. Ihned jsme dorazili k budově české pošty a obecního úřadu a naše průvodkyně odemkla dveře do průjezdu, kterým jsme pak prošli na nádvoří bývalého statku.
Následně jsme vstoupili do jedné z budov a po schodech jsme vyšlapali do prvního patra, v němž se nacházelo samotné muzeum. Již na schodišti nás průvodkyně upozornila na pověšené staré fotografie a obrázky významných budov v Cholině a pověděla nám o nich také pár zajímavostí. Viděli jsme zde starou podobu kostela Nanebevzetí Panny Marie, školy, záložny, fary či hanáckých statků. Zároveň jsme se zde dozvěděli, že muzeum vzniklo roku 1974 a jeho základ položily rekvizity místního ochotnického spolku padesátých let minulého století.
Potom jsme již vešli do první místnosti, kde jsme si postupně prohlédli předměty denní potřeby, hanácký kroj či sokolské a orelské uniformy. K vidění zde dále byl třeba tradiční svatební koláč, část sbírek známého cestovatele Emila Holuba, které daroval místní základní škole při své návštěvě obce, nejrůznější historické písemnosti nebo archeologické nálezy z obce a okolí.
Nechyběl zde ani tradiční selský nábytek, rohová lavice se stolem a kolovrátkem, skříň na oblečení, kolébka pro mimina, malovaná truhla, lůžko hospodáře i se zouvákem, klekátkem pro modlení a plivátkem. Ve skleněné vitríně jsme shlédli svaté obrázky, kříže, svícny a další předměty pro modlení. Hodně se nám líbil krásný dřevěný příborník se šuplíky dole a prosklenou horní polovinou.
Potom jsme se dozvěděli několik informací o bratřích Šindlerových, kteří pocházeli z Choliny a obyvatelé kraje je znali jako operní pěvce a baviče v hanáčtině pod jmény stréček Křópal a Joséfek Melhoba. Na závěr jsme v této části shlédli vyřezávaný betlém, staré dětské kočárky a již zmíněné kroje.
Vzápětí jsme se přesunuli do druhé, mnohem větší místnosti, zabírající takřka celou půdu. Našli jsme zde obrovské množství různých technických věcí a předmětů. Na začátku jsme viděli školní třídu s lavicemi s kalamářem, starými učebnicemi, obrazy či tabulí. Vedle pak byly šicí stroje, hasičské helmy, brašny průvodčích, paroží od myslivců či spíše jejich obětí, několik kolovrátků a na zdi visely ošatky na pečivo.
Vedle nich byly zavěšeny různé valchy, lopatky, necky či džbery. Na malované truhle byly položeny obchodní váhy a na vedlejším stole pak leželo bednářské nářadí. Dále jsme zde spatřili lékárenské váhy i se závažím, lisy na ovoce, u zdi stály máselnice, troky a nádherná bílá skříň se svátečním porcelánem. Zaujaly nás formičky na máslo a sýry.
V regále jsme si prohlédli několik keramických hrnců a krajáčů, železné žehličky, lahve na minerálku nebo pivo, lihovary, mlýnky na maso, struhadla, formy na bábovky a buchty, bandasky na mléko a další kuchyňské věci. O kousek dál byly vystavené staré ruční pračky, mandl, džbery na vodu a krosna na prádlo. Na zdi jsme pak našli koňské podkovy, sedla, postroje a ohlávky, dále zde byla trdlice na zpracování lnu, motovidlo a další předměty pro výrobu oděvů. Pochopitelně nechyběly polní nástroje jako kosy, srpy, hrábě, trhačka ovoce a tak dále.
Na závěr jsme si prohlédli mlátičku a pak jsme vstoupili do poslední části expozice, kde nás průvodkyně upozornila zejména na originál opony ze záloženské dvorany, jenž byla zhotovena roku 1924 pražským akademickým malířem Daňkem. Dále zde byla skautská výstavka, ševcovský verpánek i novější obuvnické stroje, bytelné žehlící prkno, které by jen tak někdo neodnesl či promítačka z cholinského kina.
Z novějších věcí jsme viděli rádia velkých rozměrů a váhy, prastaré televizory, gramofony, vařiče, váhy z obchodů a řeznictví, skříňové ledničky či kráječe ale také běžnou hasičskou stříkačku. řeznictví, skříňové ledničky či kráječe ale také běžnou hasičskou stříkačku. Do oka nám padlo velké dřevěné dělo, používané při obecních slavnostech a na druhé straně jsme pak spatřili sáně, lyže i s botami, vozíky, orací stroje a pluhy.
Tím jsme také naši prohlídku muzea zakončili a následně jsme se vrátili zpátky před budovu, kde jsme se s naší průvodkyní rozloučili. Potom jsme nasedli do našeho auta a popojeli k dominantě Choliny, kostelu Nanebevzetí Panny Marie. O tomto svatostánku, faře a tvrzi pojednávají již jiné články, kterým věnujte také trochu svého času. Doporučuji si přečíst také příspěvek v sekci Velké povídání o výletech, kde najdete popis celého našeho výletu do Choliny a okolí.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Cholina_-_Hanacke_muzeum/
Historie :
Hanácké muzeum v Cholině je provozováno od roku 1974. První předměty shromáždil ochotnický spolek v 50. letech 20. stol. Muzeum dokumentuje život na vesnici v oblasti Hané. Muzeum se nachází ve dvoře budovy obecního úřadu. Začátek expozice tvoří stylizovaná obytná místnost s předměty denní potřeby, která pokračuje výstavou hanáckých krojů, sokolských a orelských uniforem. K vidění je zde i tradiční svatební koláč, nebo část sbírek známého cestovatele Emila Holuba, které daroval místní základní škole při své návštěvě obce. V neposlední řadě zde najdeme nejrůznější historické písemnosti, nebo archeologické nálezy z obce a okolí.
Další prostory muzea jsou pak věnovány spíše technickým věcem. Návštěvník zde může vidět, jak se v minulosti pralo, jaké nástroje sloužily zemědělcům pro obdělávání polí a sklizeň, nebo z jakých lahví se pilo pivo nebo minerálka v minulém století. Opomenout bychom neměli ani školní třídu, kde si na vlastní kůži můžeme vyzkoušet, jaké to asi bylo v takové vesnické škole. Úplný konec expozice potom obstarává originál opony ze Záloženské dvorany - ta byla zhotovena roku 1924 pražským akademickým malířem Daňkem.
Historie čerpána z webu
Obec Cholina je držitelem turistické známky č.2191.
https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/cholina-c2191