Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moravská Třebová - rozhledna Pastýřka

Již před 100 lety na jiném místě kopce Pastvisko stávala rozhledna, která nesla jméno knížete Jana Lichtenštejna. Byla na severní straně kopce zvaném Švédský kámen a v roce 1906 ji zde postavil za podpory města německý Horský spolek. Dřevěná věž vysoká 23 metrů umožňovala tehdy velmi dobrý rozhled na všechny strany Třebovské kotliny. Dne 15.července 1916 propukla nad městem prudká bouře s vichřicí a došlo ke stržení celé strany věže a následnému zřícení. Bohužel se v té chvíli na rozhledně nacházelo několik mladých turistů, kteří se zde schovali před bouří a při pádu rozhledny utrpěli různá zranění, kterým jedna dívka podlehla.

article preview

Rozhlednu Pastýřka nad Moravskou Třebovou jsme poprvé navštívili během cesty na chalupu v Benkově, kde jsme roku 2010 strávili jeden srpnový týden. Když jsme však do města na pomezí Čech a Moravy přijeli, přivítal nás drobný déšť, takže jsme nejprve v informačním centru koupili turistickou známku a na rozhlednu jsme se vydali až déšť ustal. Naše stříbrné auto jsme nechali na okraji města pod starou sjezdovkou a vyrazili do prudkého kopce vstříc vyhlídkové věži. Když jsme zdolali sjezdovku, zabočili jsme do lesa a dál nás čekalo mírnější stoupání širokou cestou až k železné rozhledně. Po krátkém odpočinku jsme se vydali po 111 schodech do výšky 25 metrů na vyhlídkovou plošinu, z níž jsme viděli pouze Moravskou Třebovou a nejbližší cíle. Deštivé počasí nám toho více nedovolilo, neboť se vzdálenější místa ztrácela v mracích. Po 10 minutách jsme sestoupili po železných schodech dolů a u paty věže si na informační tabuli přečetli fakta o historii rozhledny, která zde byla postavena roku 2009. Potom jsme se stejnou cestou vrátili zpět k autu a následně jsme odjeli do Moravské Třebové, kde jsme si v čínské restauraci dali oběd. Po jídle jsme odjeli na Hřebečské důlní stezky, o nichž vypráví samostatný článek. Vášnivým čtenářům doporučuji zabrousit do sekce Velké povídání o výletech, kde je připraven cestopis Jak jsme poprvé navštívili Pastýřku a Hřebečské důlní stezky.

Moravská Třebová - rozhledna Pastýřka Moravská Třebová - rozhledna Pastýřka Moravská Třebová - rozhledna Pastýřka

Na Pastýřku jsme se vydali podruhé v červenci 2014 během jednodenního výletu, který jsme strávili celý v Moravské Třebové. Francouzský vůz jsme nechali opět dole pod bývalou sjezdovkou a vydali se do náročného stoupání na rozhlednu. Zase jsme se nezapomněli otočit, abychom se pokochali výhledem na město, které jsme předtím celé prošli a to včetně nedaleké kalvárie. Během výstupu lesem jsme odbočili ke skalnímu útvaru s názvem Jahnův kámen, odlovili zde kešku a vrátili se zpět na cestu. Zanedlouho jsme dorazili k vyhlídkové věži, objevili úkryt další kešky a potom jsme vystoupali na rozhlednu. Na rozdíl od minulé návštěvy se nám naskytl krásný výhled na Orlické hory, Bukovou horu, Jeseníky, masiv Králického Sněžníku, Zábřežskou vrchovinu či Hřebečský masiv. Zdrželi jsme se jen chvilku a pak jsme se stejnou cestou vrátili zpět k autu. Vzápětí jsme se vydali na lov dalších ukrytých schránek v Moravské Třebové. Chcete-li vědět, jak náš výlet pokračoval, mrkněte se do sekce Velké povídání o výletech a vyhledejte si článek Jak jsme celý den hledali kešky v Moravské Třebové.

Moravská Třebová - rozhledna Pastýřka Moravská Třebová - rozhledna Pastýřka Moravská Třebová - rozhledna Pastýřka

Potřetí jsme rozhlednu Pastýřka navštívili na konci března 2024 během celodenního výletu, kdy jsme se pohybovali v Moravské Třebové a okolí. Tentokrát jsme do města přijeli černým SUV, které jsme nechali u areálu Vojenské střední školy, vzali si z auta batohy s věcmi a vydali se po zelené turistické značce do Pekla. Následně jsme zamířili po červené značce vstříc vyhlídkové věži, k níž jsme po nenáročném výstupu dorazili z opačné strany, než při předchozích dvou návštěvách. Jelikož Pastýřku obsadila skupinka jiných turistů, zabrali jsme si pro sebe přilehlý přístřešek, z batohu vytáhli jídlo a beze spěchu se naobědvali. I tak jsme museli ještě chvíli počkat, než hlučná grupa odešla a nechala prostor ostatním. Mohli jsme tak po téměř deseti letech znovu vystoupat na vyhlídkovou plošinu a rozhlédnout se po českomoravském pomezí, tentokrát v jarním kabátě. Když se tak stalo, sestoupili jsme dolů, zastavili se u informační tabule, pročetli si historická fakta a následně jsme kopec nad Moravskou Třebovou opustili. Starou známou stezkou jsme začali sestupovat k Jahnovu kameni, k němuž jsme později odbočili a prohlédli si jej podruhé. O tom však již pojednává jiný článek. Chcete-li vědět, co jiného jsme v tento den poznali, vyhledejte si v sekci Velké povídání o výletech cestopis Jak jsme z nebes v Koclířově spadli do pekla u Moravské Třebové.

Moravská Třebová - rozhledna Pastýřka Moravská Třebová - rozhledna Pastýřka

Kompletní fotogalerii najdete zde

https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Moravska_Trebova_-_rozhledna_Pastyrka

Historie :

Již před 100 lety na jiném místě kopce Pastvisko stávala rozhledna, která nesla jméno knížete Jana Lichtenštejna. Byla na severní straně kopce zvaném Švédský kámen a v roce 1906 ji zde postavil za podpory města německý Horský spolek. Dřevěná věž vysoká 23 metrů umožňovala tehdy velmi dobrý rozhled na všechny strany Třebovské kotliny. Dne 15.července 1916 propukla nad městem prudká bouře s vichřicí a došlo ke stržení celé strany věže a následnému zřícení. Bohužel se v té chvíli na rozhledně nacházelo několik mladých turistů, kteří se zde schovali před bouří a při pádu rozhledny utrpěli různá zranění, kterým jedna dívka podlehla. Od roku 2005 se uvažovalo o nové rozhledně, výstavba věže však začala až 18. října 2008 položením základních kamenů, které na kopec Pastvisko z města nanosili turisté a kteří také vybrali věži nové jméno. Realizace projektu stála 2,3 milionu korun. Volně přístupná rozhledna ční do výše 27 metrů a je železná s nosnými dřevěnými vzpěrami.

Historie čerpána z webu

http://rozhledny.webzdarma.cz/pastyrka.htm

Rozhledna Pastýřka je držitelem turistické známky č.1701.

https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/rozhledna-pastyrka-moravska-trebova-c1701

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 



Statistiky

Online: 18
Celkem: 688002
Měsíc: 32923
Den: 1175