Jičín - rozhledna Milohlídka
Rozhlednu Milohlídka v parku nad městem Jičín nechal postavit místní krajský hejtman Hansgirg za peníze z darů bohatých měšťanů. Nešlo pouze o to vystavět samotnou vyhlídku, ale také o to, že výstavba poskytla práci a obživu chudým. Během dalších let však nebyla vyhlídka příliš využívána a dokonce hrozilo její zřícení kvůli těžbě v čedičovém lomu, na jehož okraji se věž ocitla. Proto byla na konci 19. století postavena mohutná zeď, která věž ochránila. Ve třicátých letech 20. století bylo v lomu pod rozhlednou zbudováno přírodní divadlo. Dokonce se zde odehrálo několik divadelních představení a i po druhé světové válce zde bylo hraní obnoveno.

Rozhlednu Milohlídka v Jičíně jsme poprvé navštívili v srpnu 2008 během týdenní dovolené v Českém ráji, kdy jsme byli ubytování v chatě se zahradou ve Starých Smrkovicích. Druhý den pobytu jsme zahájili návštěvou hradu Trosky a pak jsme odjeli do Jičína, kde jsme strávili zbytek dne a na jeho závěr jsme si nechali Milohlídku. Naše zelené korejské auto nechali v ulici pod kopcem Čeřovka, na kterém byla rozhledna roku 1843 postavena a pak jsme se za kamennou kráskou vydali vzhůru po parkových cestičkách. Stoupání nebylo naštěstí ani prudké ani dlouhé, takže jsme brzy k nejstarší vyhlídkové věži v Českém ráji dorazili. Následně jsme po šedesáti kamenných schodech vystoupali na pouhých 8 metrů vysokou věžičku, která nám svým vzhledem připomínala část středověkého hradu. Výhled nás trochu zklamal, protože jsme viděli pouze část Jičína, ale romantika místa tento nedostatek vynahrazovala. Novogotická rozhledna s obloukovými okny po stranách, tyčící se na okraji skály, vypadala opravdu úchvatně. I tak jsme se zde dlouho nezdrželi a vrátili se stejnou cestou k autu, kterým jsme odjeli do obchodu. Nakoupili jsme potraviny a pak jsme mohli odjet na chatu do Starých Smrkovic, kde jsme byli ubytováni. Chcete-li vědět, co všechno jsme tehdy viděli, mrkněte se do sekce Velké povídání o výletech a vyhledejte si cestopis Jak jsme po dobytí hradu Trosky spokojeně odjeli do Jičína.
Podruhé jsme se na Milohlídku vydali o čtyři roky později v červenci 2012, kdy jsme se již vraceli domů z další týdenní dovolené v Českém Ráji. Tentokrát jsme do Jičína přijeli stříbrným vozem francouzské výroby, který jsme nechali na známém místě u parku pod kopcem Čeřovka a hned jsme se vydali k rozhledně. Kráčeli trochu jinou parkovou cestou než minule, která nás dovedla na dno bývalého lomu, jenž zde byl otevřen sedm let po výstavbě vyhlídkové věže a postupně se přibližoval k rozhledně blíž a blíž. Při pohledu, který se nám naskytl, jsme se tedy ani nepodivili tomu, že roku 1885 musela být vybudována opěrná zeď, která chránila věž a její návštěvníky před zřícením do lomu. Zaujalo nás, že na konci 19. století byl kopec Čeřovka upraven a vznikl tak park s altánem, lavičkami a upravenými cestami. Po jedné z nich jsme následně vyšplhali z lomu až ke věži a pak jsme vešli otevřenými dveřmi dovnitř. Po točitém schodišti jsme vystoupali na vyhlídkovou plošinu, z níž byl opět vidět pouze Jičín, takže se vlastně od naší minulé návštěvy v tomto ohledu nic nezměnilo. Přečetli jsme si alespoň další informace z historie půvabné rozhledny a pak jsme pomalu sešli dolů k patě věže. Po pořízení dalších fotografií jsme se vrátili k autu pod kopcem a pokračovali v cestě domů do Olomouce. Chcete-li vědět, jak náš výlet pokračoval, mrkněte se do sekce Velké povídání o výletech a vyhledejte si cestopis Jak jsme se vraceli domů z dovolené v Tatobitech.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Jicin_-_rozhledna_Milohlidka/
Historie :
Rozhlednu Milohlídka v parku nad městem Jičín nechal postavit místní krajský hejtman Hansgirg za peníze z darů bohatých měšťanů. Nešlo pouze o to vystavět samotnou vyhlídku, ale také o to, že výstavba poskytla práci a obživu chudým. Během dalších let však nebyla vyhlídka příliš využívána a dokonce hrozilo její zřícení kvůli těžbě v čedičovém lomu, na jehož okraji se věž ocitla. Proto byla na konci 19. století postavena mohutná zeď, která věž ochránila. Ve třicátých letech 20. století bylo v lomu pod rozhlednou zbudováno přírodní divadlo. Dokonce se zde odehrálo několik divadelních představení a i po druhé světové válce zde bylo hraní obnoveno. V osmdesátých a devadesátých letech 20. století bylo provedeno několik geologických průzkumů a dokonce se plánovalo i obnovení přírodního divadla. Průzkumy dokázaly, že rozhledna naštěstí stojí na pevných skalnatých základech a její zřícení nehrozí. Dnes je věžička volně přístupná.
Historie čerpána z webu
http://www.interregion.cz/turistika/vyhlidky_rozhledny/cerovka/cerovka.htm
Rozhledna Milohlídka je držitelem turistické známky č.1463.
https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/rozhledna-milohlidka-c1463
