Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anenský vrch - rozhledna Anna

Anenský vrch je jednou z dominant Orlických hor nacházející se nad obcí Říčky v jižní části tohoto pohoří. Jeho historie byla až do roku 1937 spojena s kaplí sv. Anny, kterou zde v roce 1766 postavil hajný Johan Kastner z Horní Rokytnice.  V roce 1820 nechala hraběnka Johanna von Nostitz-Rieneck provést rekonstrukci této kaple. Další přestavby se kaple dočkala v roce 1856. Mecenášem byla tentokrát Ernestina von Nostitz-Rieneck, po které se vrch začal nazývat Ernestinenberg, počeštěně Arnoštka. Vedle kaple byl postaven kamenný kříž a socha sv. Marie. Později přibyly ještě litinové pláty k ochraně stěn před nepřízní počasí. V této podobě se dochovala dodnes – nachází se však u nedaleké osady Hadinec, kam byla rozebraná přenesena v roce 1937 v souvislosti s výstavbou opevnění (bunkry Arnošt a Anna) v oblasti Anenského vrchu.

article preview

Rozhlednu Anna, stojící na hřebenu Orlických hor, jsme navštívili v roce 2015 uprostřed prázdnin, kdy jsme byli týden ubytováni v Rokytnici nad Orlicí. Druhý den ráno jsme po snídani vyrazili do Říček, kde jsme po příjezdu zaparkovali naše stříbrné auto u penzionu Horský pes a vydali se k pár stovek metrů vzdálené lanovce, kterou jsme pohodlně vyjeli na hřeben hor. Odtud jsme přes Pěticestí a Mezivrší po několika hodinách dorazili na rozcestí U Anenského vrchu, z něhož nám zbývalo ujít jen 500 metrů k dřevěné rozhledně Anna. Brzy jsme k 17 metrů vysoké vyhlídkové věži, která zde byla vystavěna roku 2010, dorazili a okamžitě jsme po 65 železných schodech vystoupali na vyhlídkovou plošinu. Z výšky dvanácti metrů se nám naskytl kruhový rozhled po Orlických horách a okolí. Zahlédli jsme také Kralický Sněžník, Suchý vrch a očima jsme přejeli také přes Rychnovsko či Žamberecko. Byla to opravdu úchvatná podívaná na tu krásnou přírodu a placaté okolí s městy dole pod námi. Po několika minutách kochání jsme sešli dolů a u paty věže jsme se na informační tabuli seznámili s historií tohoto místa. Když jsme dočetli dostupný text, šli jsme se podívat na Annu a Arnošta. Nejednalo se o žádné sourozence či jiné živé osoby, neboť tyto jména dostaly dva pěchotní sruby. Poté, co jsme je zvenku prozkoumali, odlovili jsme na Anenském vrchu kešku a vzápětí se vydali na zpáteční cestu a jelikož se nám z vršku dobře šlapalo, tak jsme rychle došli zpět na rozcestí U Anenského vrchu. Na tomto místě nás šipka nasměrovala doleva na Říčky, kam nám zbývaly ujít čtyři kilometry. Byla to však nezáživná cesta, která nám vůbec neubíhala, jakoby měřila dvojnásobek své délky, ale nakonec jsme se i my dočkali a po celodenním putování jsme dorazili k zpět autu v Říčkách. Jak probíhal celý náš výlet, to se dozvíte v sekci Velké povídání o výletech, kde si vyhledejte cestopis Jak jsme vyrazili z Říček na hřeben Orlických hor.

rozhledna Anna rozhledna Anna

Kompletní fotogalerii najdete zde

https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Anensky_vrch_-_rozhledna_Anna/

Historie :

Anenský vrch je jednou z dominant Orlických hor nacházející se nad obcí Říčky v jižní části tohoto pohoří. Jeho historie byla až do roku 1937 spojena s kaplí sv. Anny, kterou zde v roce 1766 postavil hajný Johan Kastner z Horní Rokytnice.  V roce 1820 nechala hraběnka Johanna von Nostitz-Rieneck provést rekonstrukci této kaple. Další přestavby se kaple dočkala v roce 1856. Mecenášem byla tentokrát Ernestina von Nostitz-Rieneck, po které se vrch začal nazývat Ernestinenberg, počeštěně Arnoštka. Vedle kaple byl postaven kamenný kříž a socha sv. Marie. Později přibyly ještě litinové pláty k ochraně stěn před nepřízní počasí. V této podobě se dochovala dodnes – nachází se však u nedaleké osady Hadinec, kam byla rozebraná přenesena v roce 1937 v souvislosti s výstavbou opevnění (bunkry Arnošt a Anna) v oblasti Anenského vrchu. Někdy před rokem 1910 byla vedle kaple postavena osmimetrová vysoká dřevěná věž s úzkou vyhlídkovou plošinou, na níž se sotva směstnali čtyři lidé. Pod ní byl nouzový úkryt, který v zimě oceňovali především lyžaři. Problémem stavby byla její poloha, neboť stála v těsné blízkosti kaple, jejíž střecha bránila výhledu na západ. Rozhledna pravděpodobně zanikla v průběhu první světové války, nejspíše však až po roce 1917. Později zde byla vystavěna o mnoho vyšší dřevěná triangulační věž. S návrhem postavit rozhlednu přišlo až v 21. století Sdružení svazku obcí Rokytnice a Bartošovice. Postavila ji dle projektu architekta Olšiny společnost Teplotechna Ostrava a.s. nákladem téměř 1,5 mil. Kč v červenci až říjnu 2010. Investorem byla společnost Lesy ČR, a.s. Celou akci podpořila dotace z EU. Součástí projektu se stala i další doprovodná zařízení, například odpočinková místa či informační tabule, které návštěvníky informují o historii místa, přírodních poměrech a hospodaření Lesů ČR. Na stavbu 17m vysoké rozhledny bylo použito modřínové dřevo (nosné sloupy), zvláště vybrané z porostů ve správě Lesů ČR v oblasti Rychnova nad Kněžnou. Podlaha jednotlivých odpočinkových plošin na rozhledně je ze dřeva dubového, dřevěné výplně zábradlí pak ze dřeva borového. Středový sloup, schodiště a zábradlí jsou železné. Slavnostní otevření nové rozhledny proběhlo ve čtvrtek 28. října 2010.

Historie čerpána z webu

http://rozhledny.webzdarma.cz

Rozhledna Anna je držitelem turistické známky č.1810.

https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/rozhledna-anna-orlicke-hory-c1810

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 



Statistiky

Online: 20
Celkem: 688002
Měsíc: 32924
Den: 1175