Adamov - Alexandrova rozhledna
Alexandrova rozhledna nad Adamovem se během historie vyskytla již ve třech verzích. Jako první zde stával vyhlídkový dřevěný pavilon a protože zde nerostla žádná vegetace, tenkrát turistům naprosto dostačoval. V roce 1887 pavilon nahradila kamenná rozhledna a to díky aktivitě Rakouského turistického klubu. O postavení rozhledny se nejvíce zasloužil předseda brněnské sekce tohoto spolku, císařský rada Alexandr Suchánek, proto dostala jméno Alexandrova. Věž vysoká 15 metrů měla nejdříve vysokou špičatou střechu a ochoz byl dřevěný. Věž v průběhu obou válek značně zpustla a po roce 1945 zbývalo již jen torzo. Byla také považována za symbol německé turistiky, takže se o rozhlednu nikdo nestaral.
Moravský kras a jeho okolí představoval oblíbený cíl mnoha našich výletů, neboť bylo nemožné poznat tento krásný kout naší země v rámci jednoho dne. Jeden z těchto výletů se odehrál v březnu roku 2011, kdy jsme si naplánovali návštěvu několika zajímavých míst, které se převážně nacházely v blízkosti města Adamov. Prvním cílem se stala Alexandrova rozhledna. Po příjezdu do města jsme stříbrným autem vyjeli až nad paneláky, u jednoho zaparkovali a pěšky se vydali po zelené a červené značce vstříc vyhlídkové věži, Když jsme konečně dorazili k rozhledně, na nic jsme nečekali a vystoupali na ochoz volně přístupné věže. Delší kochání vyhlídkou po krajině kazil vítr, a tak jsme se po deseti minutách vydali zpět dolů. Na pevné zemi jsme se seznámili se zajímavou historií. Alexandrova rozhledna nad Adamovem se totiž během desetiletí vyskytla již ve třech verzích. Když jsme si přečetli dostupné informace, vrátili jsme se stejnou cestou k autu. Brzy jsme k našemu povozu dorazili a vzápětí sjeli dolů do města. Následně jsme zaparkovali nedaleko kostela svaté Barbory, kde jsme si prohlédli světelský oltář a koupili známku Alexandrovy rozhledny. Dostali jsme také razítko kostela i rozhledny. O církevní stavbě a zajímavém oltáři uvnitř se více dozvíte v mém dalším článku, tak si jej nezapomeňte také přečíst. Chcete-li vědět, co všechno jsme v tento den viděli, mrkněte se do sekce Velké povídání o výletech, kde na vás čeká cestopis s názvem Jak jsme v Adamově vylezli na rozhlednu a pak chytali lelky.
Trvalo dlouhých 13 let, než jsme na Alexandrovu rozhlednu zavítali podruhé. Stalo se tak v rámci dvoudenního pobytu, během něhož strávili jednu noc na zámku ve Křtinách. Samozřejmě jsme toho využili k návštěvám několika turistických atraktivit v okolí. Druhý den jsme se šedým francouzským autem C4 přesunuli do Adamova, po letech znovu vyjeli nad paneláky a vyrazili za rozhlednou. Stejnou cestou jako tenkrát jsme k věži za pár desítek minut dorazili a vystoupali na ochoz. Byli jsme zde sami, počasí nám na konci dubna přálo a tak jsme nahoře strávili několik minut. Potom jsme slezli dolů a vydali se zpět k autu. Tentokrát jsme ovšem nešli stejnou cestou, ale u věže jsme hned opustili značenou trasu a prudký sešupem sestoupili k památníku lesníků. Následně jsme po červené trase zamířili do Adamova a zastavili se ještě u Slučí studánky, ale o tom již vypráví jiný příspěvek. Celý průběh našeho putování pak popisuje cestopis, jenž najdete tradičně v sekci Velké povídání o výletech. Má název Jak jsme navštívili Adamov a pak z Olomučan vyrazili na naučnou stezku.
Kompletní fotogalerii najdete zde :
https://www.rajce.idnes.cz/jirkacek1/album/alexandrova-rozhledna-u-adamova
Historie :
Alexandrova rozhledna nad Adamovem se během historie vyskytla již ve třech verzích. Jako první zde stával vyhlídkový dřevěný pavilon a protože zde nerostla žádná vegetace, tenkrát turistům naprosto dostačoval. V roce 1887 pavilon nahradila kamenná rozhledna a to díky aktivitě Rakouského turistického klubu. O postavení rozhledny se nejvíce zasloužil předseda brněnské sekce tohoto spolku, císařský rada Alexandr Suchánek, proto dostala jméno Alexandrova. Věž vysoká 15 metrů měla nejdříve vysokou špičatou střechu a ochoz byl dřevěný. Věž v průběhu obou válek značně zpustla a po roce 1945 zbývalo již jen torzo. Byla také považována za symbol německé turistiky, takže se o rozhlednu nikdo nestaral. Za druhé světové války byla záměrně stržena vrchní část věže, aby nepřitahovala bombardéry, které měly za svůj cíl blízké Adamovské strojírny. Rozhlednu zachránilo televizní vysílání. Jelikož v 60. letech 20. století potřeboval Adamov televizní vysílač, byla věž opravena a uvnitř věže byla umístěna vysílací technika. Pro potřeby turistů byl vybudován nový železný ochoz s přístupem po vnějším žebříku. Bohužel i tato rozhledna postupem času velmi zchátrala, přístup na ni byl nebezpečný, takže adamovští radní pro jistotu nechali přístupový žebřík odstranit. Tento stav trval až do roku 2008, kdy se započalo s výstavbou třetí rozhledny. Základ tvoří původní kamenná stavba, která byla vlastně pouze zvýšena a otevřena 16. května 2009. Roku 2014 bylo na Alexandrovu rozhlednu nainstalováno noční nasvětlení, které je, vzhledem k omezením daným správou CHKO, možné provozovat jen mimo platnost letního času.
Historie čerpána z webu
Alexandrova rozhledna je držitelem turistické známky č.1714.
https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/alexandrova-rozhledna-u-adamova-c1714