Moravská Třebová - Jahnův kámen
Jahnův kámen je nevelký skalní útvar, nacházející se při turisticky značené cestě z Moravské Třebové k rozhledně Pastýřka. Svým způsobem se jedná hlavně o památník a je zajímavé, že většina informačních pramenů tuto skálu navíc nesprávně označuje jako Švédský kámen. K tomuto pochybení zřejmě došlo díky tomu, že Jahnův kámen (původně Jahnstein) je skalní stěna na severním svahu Pastviska. Ve stěně Jahnova kamene byly zejména v I. třetině minulého století osazeny různé pamětní desky. Ta, která dala kameni jeho jméno, patřila F.L. Jahnovi, tedy „otci zakladateli“ prvního tělocvičného spolku v Moravské Třebové. V červnu roku 1923 ji doplnila pamětní deska se jmény členů spolku padlých v bojích I. světové války a roku 1929 děkovná tabule Jakobu F. Pifflovi, který byl předsedou Turnvereinu celého regionu Hřebečsko.

Jahnův kámen jsme poprvé navštívili v červenci 2014 během jednodenního výletu, který jsme strávili celý v Moravské Třebové. Stalo se tak cestou na rozhlednu Pastýřka. Francouzský stříbrný vůz jsme nechali dole pod bývalou sjezdovkou a vydali se do náročného stoupání. Když jsme vešli do lesa, záhy jsme odbočili doleva k 50 metrů vzdálenému skalnímu útvaru s názvem Jahnův kámen. Jakmile jsme na místo dorazili, odlovili jsme kešku a poté jsme si na plechové tabuli přečetli krátkou historii místa. Informace visely na skále pojmenované Švédský kámen, na které jsme našli pozůstatky dalších pamětních desek. V minulosti sem byly umístěny, aby připomínaly zakladatele tělovýchovného hnutí F.L.Jahna, významné občany Moravské Třebové a zdejší oběti první světové války. Když jsme si tabuli dočetli do konce, vrátili jsme se na cestu a pokračovali lesem dál k rozhledně, ale o tom již vypráví jiný článek. Chcete-li vědět, jak náš výlet pokračoval, mrkněte se do sekce Velké povídání o výletech a vyhledejte si článek Jak jsme celý den hledali kešky v Moravské Třebové.
Podruhé jsme Jahnův kámen navštívili na konci března 2024 během celodenního výletu, kdy jsme se pohybovali v Moravské Třebové a okolí. Tentokrát jsme do města přijeli černým SUV, které jsme nechali u areálu Vojenské střední školy, vzali si z auta batohy s věcmi a vydali se po zelené turistické značce do Pekla. Následně jsme zamířili po červené značce k rozhledně Pastýřka a potom jsme sestoupili dolů k odbočce na Jahnův kámen. Zdolali jsme krátký výšlap ke skalnímu útvaru a po 10 letech jsme si zajímavé, leč trochu opomíjené místo na severním svahu Pastviska znovu prohlédli. Na skále stále chyběly pamětní desky, které zde před 100 lety bývaly a celkově se toto poměrně ponuré místo moc nezměnilo. Pro připomenutí jsme si na tabuli opět přečetli fakta z historie Jahnova kamene a pak jsme sestoupili zpět na cestu. Vzápětí jsme zabočili doprava a vydali se dolů do města, ale o tom již pojednává jiný článek. Chcete-li vědět, co jiného jsme v tento den poznali, vyhledejte si v sekci Velké povídání o výletech cestopis Jak jsme z nebes v Koclířově spadli do pekla u Moravské Třebové.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://www.rajce.idnes.cz/jirkacek1/album/moravska-trebova-jahnuv-kamen
Historie :
Jahnův kámen je nevelký skalní útvar, nacházející se při turisticky značené cestě z Moravské Třebové k rozhledně Pastýřka. Svým způsobem se jedná hlavně o památník a je zajímavé, že většina informačních pramenů tuto skálu navíc nesprávně označuje jako Švédský kámen. K tomuto pochybení zřejmě došlo díky tomu, že Jahnův kámen (původně Jahnstein) je skalní stěna na severním svahu Pastviska. Ve stěně Jahnova kamene byly zejména v I. třetině minulého století osazeny různé pamětní desky. Ta, která dala kameni jeho jméno, patřila F.L. Jahnovi, tedy „otci zakladateli“ prvního tělocvičného spolku v Moravské Třebové. V červnu roku 1923 ji doplnila – v rámci oslav 60. výročí založení tělocvičného spolku Turnverein – pamětní deska se jmény členů spolku padlých v bojích I. světové války a v roce 1929 děkovná tabule Jakobu F. Pifflovi, který byl předsedou Turnvereinu celého regionu Hřebečsko. Není tedy divu, že se skále opravdu někdy říká Jahnův památník. Původně zde zřejmě byly i další reliéfní desky, které členové spolku pietně udržovali. Po roce 1945 – a vysídlení či odsunu původních obyvatel – památník upadl v zapomnění a zarůstal lesní vegetací. Také pamětní desky postupně mizely, stejně jako nedaleká vyhlídková teráska. A i když na někoho může Jahnův kámen působit dojmem poněkud nesourodého slepence voštinové skály s rozpadající se kamennou mohylou, za krátké opuštění cesty k rozhledně jistě stojí.
Historie čerpána z webu
Město Moravská Třebová je držitelem turistické zámky č.2455.
https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/moravska-trebova-c2455
