Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mezina - Venušina sopka

U Bruntálu na severní Moravě najdete pozoruhodnou přírodní zajímavost. Jedná se o kopec (643 m.n.m.) nad obcí Mezina, čtvrtohorní Venušinu sopku. Vrchol sopky je pokryt červenohnědou struskou a sopečným pískem. Je obtížné si představit obrovské časové rozpětí uvedených horských útvarů: podkladem Nízkého Jeseníku jsou horniny utvořené v nejstarším období planety Země v prvohorách, asi před 320 miliony let, síly, které utvořily kužely Jesenických sopek zde působily jen před asi jeden a půl milionem let, na přelomu třetihor a čtvrtohor. Žhavá hmota země, magma, se prorvala nejmladším zlomem zemské kůry v České republice a jakoby odpočívala a znovu nabývala výbušné energie, proto jsou Jesenické sopky vrstevnaté, tvořené z materiálu eruptivního- tufu (vyvrženého výbuchem) a výlevného - lávy. Proto se sopky nazývají stratovulkány.

article preview

V rámci jednoho z mnoha výletů, které jsme strávili v okolí Bruntálu, jsme zavítali do obce Mezina, která nám překvapivě nabídla hned několik zajímavých cílů. Po prohlídce lávových proudů jsme projeli celou obcí a v jejím středu jsme se zastavili u kostela Nejsvětější Trojice a krátce jsme si jej prohlédli. Následně jsme popojeli dál až na konec obce, kde jsme se zastavili pod stromem s lavičkou. Byl odtud pěkný výhled po krajině Nízkého Jeseníku, ale naším hlavním cílem zde byla keška.

Mezina - kostel Nejsvětější Trojice - celkový pohled

Když jsme ji odlovili, vrátili jsme se zpět a jeli až k rozcestí pod venušinou sopkou, kde jsme zaparkovali a po polní cestě jsme se pěšky vydali vstříc vyhaslému vulkánu. Kráčeli jsme krajinou, kde na přelomu třetihor a čtvrtohor před jeden a půl milionem let probíhalo bouřlivé období. Přesněji se střídala období, kdy byly z jícnu sopek vyvrhovány sypké a plynné sopečné materiály s obdobími, kdy z vulkánu naopak pokojně vytékalo žhavé a husté magma.

Venušina sopka 01 - hlavní kráter s posezením

Urazili jsme přibližně 600 metrů a stanuli uprostřed stratovulkánu, který si lidé přizpůsobili obrazu svému, neboť jsme spatřili dvě lavičky se stolem. Vyhaslá sopka nikomu již ublížit nemohla a tak jediné co zde občas vydávalo větší teplo byl oheň trampů, kteří v místě plochého vulkánu kempovali. U laviček jsme uviděli rovněž informační tabuli a tak jsme na nic nečekali a vydali se z ní nasát vědomosti. Zjistili jsme, že stojíme v nadmořské výšce 654 metrů na vrstvách sypkých pyroklastik, což jsou sopečný popel, lapili, tufy, sopečné pumy a balvany.

Venušina sopka 04 - informační tabule

Okolo nás se nalézaly horniny s podivnými názvy jako nefelinický bazanit a olivinický nefelinit nebo limburgit. Dočetli jsme se, že místní sopky jsou z geologického hlediska velice mladé, neboť začaly vznikat počátkem pleistocénu jako stratovulkány, které prorazily silné spodní karbonské vrstvy staré okolo 320 miliónů let. Zaujalo nás, že sopky Nízkého Jeseníku tedy vznikaly v období, kdy naší krajinou začínal kráčet člověk neandrtálský, známý jako lovec mamutů.

Venušina sopka 02 - zarostlý hlavní kráter

Připadali jsme si trochu jako na obrovském antukovém tenisovém kurtu, jelikož vrchol sopky byl rezavě zbarven struskou a sopečným pískem, které byly v minulosti intenzivně těženy jako stavební materiál. Těžbou vznikla prohlubeň, ke které jsme se po přečtení informací vydali. Stanuli jsme na vrchním okraji prohlubně, jenž nám připomínala kráter, což byl ale omyl. Spatřili jsme zde plazit se miminko užovky obojkové a také cedulku s nápisem nebezpečí pádu.

Venušina sopka 05 - boční kráter a stopy po těžbě

Přes toto varování jsme se rozhodli vzít to dolů nejkratší cestou, ale hned po prvním kroku prvnímu z nás nohy podjeli jako na klouzačce. Naštěstí jej druhý v řadě pohotově zachytil a poučeni jsme se vydali po cestičce, pozvolně klesající k těžební jámě. Než jsme sestoupili na dno, otevřel se nám pěkný výhled na Bruntál a blízké okolí s pastvinami. Pak jsme již opatrně sešli do červeného pekla s mělkou jeskyňkou, kterou jsme prozkoumali. Našli jsme zde jakousi žábu a protože jsme jí nedali nikdo pusu, princezna se z ní nestala.

Venušina sopka 07 - boční kráter a stopy po těžbě

Chvíli jsme prozkoumávali dno mylného kráteru a pak jsme se vrátili na cestičku a zpět na místo plochého jícnu. Prohlédli jsme si zde několik sopečných pum, čili velkých balvanů, vyvržených sopkou. Poté jsme se vydali ještě pro jednu kešku na nejvyšším místě sopky a pak jsme již zajímavé místo opustili a stejnou cestou jsme se vrátili k autu. Naším vozem jsme posléze zamířili zpět do přístavu v Razové, kde jsme nastoupili na loď, která nás převezla na druhou stranu Slezské Harty do obce Roudno. Pokračování výletu najdete v mých dalších článcích, tak si je určitě rovněž vyhledejte.

Venušina sopka 10 - dno bočního kráteru

Kompletní fotogalerii najdete zde

https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Mezina_-_Venusina_sopka/

Historie :

U Bruntálu na severní Moravě najdete pozoruhodnou přírodní zajímavost. Jedná se o kopec (643 m.n.m.) nad obcí Mezina, čtvrtohorní Venušinu sopku. Vrchol sopky je pokryt červenohnědou struskou a sopečným pískem.

Je obtížné si představit obrovské časové rozpětí uvedených horských útvarů: podkladem Nízkého Jeseníku jsou horniny utvořené v nejstarším období planety Země v prvohorách, asi před 320 miliony let, síly, které utvořily kužely Jesenických sopek zde působily jen před asi jeden a půl milionem let, na přelomu třetihor a čtvrtohor. Žhavá hmota země, magma, se prorvala nejmladším zlomem zemské kůry v České republice a jakoby odpočívala a znovu nabývala výbušné energie, proto jsou Jesenické sopky vrstevnaté, tvořené z materiálu eruptivního- tufu (vyvrženého výbuchem) a výlevného - lávy. Proto se sopky nazývají stratovulkány.

Se sopkou se pojí pěkná zeměpisná hříčka, kterou vyslovil bruntálský botanik prof. Diener, že na Sicílii pod sopkou Etnou je město Messina a u nás pod Venušinou sopkou je obec Mezina.

Venušina sopka dosud nebyla prohlášena za chráněné území, ale přírodní památkou je jeden z jejich dvou lávových proudů, tekoucích severovýchodním směrem a pokrývajících terasové štěrkové podloží Černého potoka. Vrchol sopky tvoří rezavě zbarvené strusky a sopečný písek, které byly v minulosti intenzivně těženy jako stavební materiál. Roste zde vzácná rostlina rozchodník žlutý.

Historie čerpána z webu

http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/Venusina-sopka-u-Bruntalu.aspx

Venušina sopka u Meziny je držitelem turistické známky č.2266.

https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/venusina-sopka-lavovy-proud-u-meziny-c2266

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 


Doporučený článek

Proč si vybrat dřevěné žaluzie


Turistův ráj

Turisticka mydla


Statistiky

Online: 10
Celkem: 431296
Měsíc: 15324
Den: 460