Jdi na obsah Jdi na menu
 


Litovel - Smetanovy sady a Kolářova vila

Smetanovy sady byly v okolí Uničovského a Olomouckého rybníka založeny někdy okolo roku 1900. Hlavní dominantou sadů je krásná novorenesanční budova litovelského gymnázia z roku 1904. Kolem gymnázia se v parku nacházejí další drobné stavby, třeba altánek z 20. století nebo pomník prvního českého litovelského starosty Václava Sochy z roku 1932. Parkem protéká také jedno z šesti ramen řeky Moravy zvané Nečíz. Sady byly 9. června 2004 vážně poškozeny tornádem. Po nákladné rekonstrukci byly opět v roce 2007 otevřeny pro veřejnost. V parku se pro děti nacházejí dvě dětská hřiště. Velkou část Smetanových sadů, parku přiléhajícímu k centru města, zaujímají dva rybníky. Uničovský, který dřív nesl název Český a Olomoucký, dřív Německý. Stáří rybníků je podstatně vyšší než parku.

article preview

Do města Litovel jsme v rámci jednodenních výletů zavítali tolikrát, že by na součet všech našich návštěv bylo potřeba prstů nejednoho turisty. A když se toto královské město stalo sídlem naší rodinné firmy s názvem Ruční mýdlárna, jezdili jsme do něj takřka denně. Občas jsme si udělali čas a podnikli nějakou procházku po městě nebo okolí, během nichž jsme se dokonale seznámili s místními památkami. Na začátku roku 2022 výrobna mýdel skončila a od té doby byly naše návštěvy hanáckých Benátek velmi sporadické. Znovu jsme sem zamířili v jedno slunečné zářijové odpoledne, kdy jsme do Litovle přijeli černým korejským SUV, zaparkovali ho v Palackého ulici a vydali se na obhlídku litovelských památek. Po prohlídce pamětihodností na náměstí a expozic městského muzea jsme zamířili do Smetanových sadů, jež byly založeny někdy kolem roku 1900.

B - Litovel - Smetanovy sady 001 - Olomoucký rybník B - Litovel - Smetanovy sady 003 - Olomoucký rybník

Zanedlouho jsme dorazili na okraj parku, jehož významnou část zaujímaly dva rybníky, které byly podstatně starší než sady. Byly založeny pravděpodobně již ve 14. století při vzniku Litovle a přispívaly ke zvýšení obranyschopnosti města proti útokům nepřátelských vojsk. Stáli jsme na břehu Olomouckého rybníka, jež se dříve nazýval Německý a pozorovali spokojené kačeny, plující po poklidně hladině. Na břehu jsme narazili na třinácté zastavení naučné stezky Historická Litovel, pojednávající o bývalé papírně a lázních. Zatímco výroba papírenských výrobků a hygienických potřeb ve městě pokračovala i v 21. století, vanové koupele, jež založil majitel pily František Knapp, přestaly existovat již ve třicátých letech minulého století. Po prostudování chytré tabule jsme popošli k druhé, která nám poradila jak krmit ptáky, což jsme ale nevyužili.

B - Litovel - Smetanovy sady 004 - Olomoucký rybník B - Litovel - Smetanovy sady 005 - Olomoucký rybník

Šli jsme dál po břehu rybníka s ostrůvkem u protějšího břehu a míjeli jsme smuteční vrby, zvané poněkud úsměvně Hanácké palmy. Když jsme dorazili na konec Olomouckého rybníka, zastavili jsme se u chytré tabule číslo 12, díky níž jsme se seznámili se zdejším ptactvem, ostatní faunou a florou. Po přečtení textu jsme po mostě pohodlně překročili jedno z šesti ramen řeky Moravy zvané Nečíz a vzápětí jsme dorazili k jedenáctému zastavení naučné stezky. Tabule nám prozradila historii parku a skladbu dřevin. Dočetli jsme se, že po založení na začátku 20. století získal park konečnou podobu roku 1925, byly doplněny další stavby, z nichž se dodnes dochovaly jen altánek a pomník prvního českého litovelského starosty Vácslava Sochy z roku 1932. Tehdy byla u Husova sboru postavena vstupní brána a v sadech hudební pavilon.

B - Litovel - Smetanovy sady 009 B - Litovel - Smetanovy sady 012 - Památník Vácslava Sochy

Ten dlouho sloužil při promenádních koncertech a byl zbourán roku 1982. Kdysi bychom vedle sokolovny u Uničovského rybníka našli dřevěný pavilonek, jenž byl zakoupen z pražské národopisné výstavy koncem 19. století a dlouhá léta sloužil jako ohřívárna při kluzišti na tomto rybníku. Dále jsme se dočetli, že v parku rostou převážně domácí dřeviny jako lípa malolistá, javor klen nebo buk lesní. Na břehu kolem rybníků pak okolojdoucí narazí na olši lepkavou a vrbu bílou. Nechybějí zde ani dřeviny, které nepocházejí ze střední Evropy, například jírovec obecný zvaný maďal, liliovník tulipánokvětý či platan javorolistý. Poté, co jsme přelouskali text na tabuli, popošli jsme k nedalekému kameni s pamětní deskou z roku 1932, který sem byl umístěn na památku voleb v roce 1899 a prvního českého starosty Litovle, Vácslava Sochy.

B - Litovel - Smetanovy sady 014 - altán B - Litovel - Smetanovy sady 015 - altán

Následně jsme se vydali k altánku, druhé dochované stavbě v parku, pocházející z roku 1925. Ze žlutobílých zdí doslova čišela energie lidí, kteří v něm za posledních 100 let trávili nějaký čas s přáteli, kamarády, partnery či jen tak sami postávali a hleděli ven do parku. V době naší návštěvy však byl altánek úplně prázdný, bez lidí, laviček či stolků. Dlouho jsme se v pěkné stavbičce nezdrželi a zamířili jsme k přilehlé dominantě celého parku, kterou bylo bezesporu gymnázium. Cestou jsme se zastavili u osmé cedule naučné stezky, která nám o školní budově prozradila pár informací a pak jsme si u gymnázia prohlédli sochu T. G. Masaryka od Karla Lenharta. Pomník byl odhalen v květnu 1948, roku 1978 tajně odstraněn a na své místo vrácen až v roce 1990 u příležitosti 140. výročí narození prvního československého prezidenta.

B - Litovel - Smetanovy sady 011 - Gymnázium B - Litovel - Smetanovy sady 017 - Pomník Tomáše Garrigue Masaryka

Před vchodem do gymnázia jsme pak zhlédli bustu Jana Opletala, rodáka ze Lhoty u Nákla. Student litovelského gymnázia, na němž úspěšně odmaturoval, podlehl následkům střelného zranění, které utrpěl při demonstraci proti německým okupantům z 28. října téhož roku v Praze. Pak jsme se již začali věnovat novorenesanční školní budově, dokončené v roce 1904 podle návrhu architekta Josefa Bertla, která byla zapsána mezi kulturní památky ČR. Na přední fasádě jsme našli čtyři mozaiky s výjevy z historie Litovle od Jana Köhlera a pamětní deska Jana Opletala z roku 1969, jejíž autorem se stal Jaroslav Tylich, bývalý profesor gymnázia. Když jsme si budovu prohlédli, vydali jsme se po břehu Uničovského rybníka k devátému zastavení k již zmíněné sokolovně, před níž stála socha Gustava Frištenského.

B - Litovel - Smetanovy sady 022 - Busta Jana Opletala B - Litovel - Smetanovy sady 023 - gymnázium

Tabule o silákovi prozrazovala informace, které jsme už znali z expozice městského muzea, ale i tak jsme si text pročetli. Slavný zápasník v řecko-římském stylu v Litovli prožil významnou část svého života a také zde roku 1957 zemřel. Narodil se roku 1879 v Křečhoři u Kolína, vyučil se řezníkem a od roku 1900 začal soutěžit v řeckořímském zápasu. Překvapilo nás, že za pět let amatérské kariéry vybojoval na 2000 zápasů bez jediné prohry, což ho předurčilo k profesionální dráze. Zápasil 40 let a jako profesionál slavil na 10 000 vítězství, přičemž některé duely vyhrál ještě po své padesátce. Slavný sportovec dokonce propůjčil své jméno jednomu z litovelských piv, které se vařilo v nedalekém pivovaru. Nestalo se tak náhodou, neboť se v roce 1906 zúčastnil závodů v Litovli a po jejich skončení silákovi předala kytici růží Miroslava Eldnerová.

B - Litovel - Smetanovy sady 027 - Pomník Gustava Frištenského B - Litovel - Smetanovy sady 029 - Pomník Gustava Frištenského

Byla to dcera prvního sládka zdejšího akciového pivovaru a když mezi nimi přeskočila jiskra, o tři roky později se s ní Frištenský oženil. Od té doby trénoval na pivovarské zahradě a od roku 1917 bydlel s manželkou ve vile, která zároveň sloužila jako správní budova pivovaru. Potom jsme si krátce prohlédli budovu sokolovny, postavenou v letech 1934 – 1935 podle návrhu brněnského architekta Josefa Dovrtěla. Sokolovna byla vystavěna ve funkcionalistickém stylu, s využitím ohýbaného trubkového zábradlí, s prostornými sloupovými okny a dynamickou, víceúčelovou střechou. V podzemní části se nacházela spolková místnost, šatny cvičenců a cvičitelského sboru, toalety, kuchyňka, hromadný východ na venkovní cvičiště, prádelna, kotelna se skladem paliva, sklepy, umývárny a sprchy.

B - Litovel - Smetanovy sady 030 - sokolovna B - Litovel - Smetanovy sady 031

V přízemí byl byt sokolníka, pokladna, výčep, vestibul, hlavní tělocvičný sál o rozměrech 18 x 11,6 metrů a vysoký 7,5 metru, přísálí o rozměrech 18 x 4,5 metrů a jeviště s šatnou. V patře se nacházela výborovna, balkon, místnost sokolského archivu a terasa. Zaujalo nás, že součástí sokolovny byly veřejné lázně, tvořené pokladnou s čekárnou, čtyřmi částečně oddělenými vanovými lázněmi, sprchami a horkovzdušnou saunou. Další naše kroky vedly podél kratší strany rybníka a záhy jsme přišli k rozlehlé rodinné vile, postavené roku 1923 pro rodinu notáře JUDr. Jana Slaměníka. Bydlení navrhl ing. Julius Schmalz, který ji také spolu s Otakarem Doušou postavil. Z dostupných stran jsme si pseudorenesanční budovu s prvky secese prohlédli a na východním průčelí obdivovali sgrafito sv. Jiří od litovelského malíře Františka Doubravy.

E - Litovel - Kolářova vila 002 E - Litovel - Kolářova vila 005

U vily jsme potkali šesté zastavení naučné stezky, ale to pojednávalo o historii obou rybníků. Museli jsme tak vytáhnout mobilní telefony a o pěkném domě si sami vyhledat nějaké informace. Podařilo se nám tak zjistit, že vila od roku 1958 sloužila jako ordinace polikliniky a že byla v rámci restitucí vrácena původním dědicům majitele JUDr. Koláře. V době naší návštěvy nebyla vila přístupná, jelikož v ní sídlily různé obchodní společnosti, takže jsme si alespoň vyběhli kopeček porostlý květinami, z něhož se nám na dům naskytl nevšední pohled. Pak jsme po břehu Uničovského rybníka kráčeli dál a s úžasem pozorovali gymnázium, odrážející se na poklidně hladině rozlehlé vodní plochy. Minuli jsme ostrůvek a poté jsme došli k památníku připomínající obnovu parku po tornádu, které jej zničilo 9. června 2004.

E - Litovel - Kolářova vila 001 B - Litovel - Smetanovy sady 038 - Památník tornáda

Po nákladné rekonstrukci byly Smetanovy sady v roce 2007 opět otevřeny pro veřejnost, včetně dvou dětských hřišť. Stáli jsme v rohu parku, odkud jsme očima snadno přejeli celou přírodní kompozici, kombinovanou s lidskými výtvory a museli jsme konstatovat, že se rekonstrukce opravdu povedla. Když jsme pohledy dostatečně nasytili, popošli jsme k chytré tabuli číslo 9, která vyprávěla o Husově sboru. O této církevní stavbě však již vypráví jiný můj článek, tak si jej ve volné chvíli nezapomeňte také přečíst. Celou procházku městem najdete v sekci Velké povídání o výletech, kde na vás čeká cestopis Jak jsme v Litovli navštívili nové muzeum harmonik a jiné pamětihodnosti. Pokud jste sem rovněž zavítali, můžete napsat do komentářů pod článkem své poznatky, za což vám předem děkujeme.

B - Litovel - Smetanovy sady 042 - Památník tornáda B - Litovel - Smetanovy sady 035 - gymnázium 

Kompletní fotogalerii najdete zde

https://www.rajce.idnes.cz/jirkacek1/album/litovel-smetanovy-sady​

Historie :

Smetanovy sady byly v okolí Uničovského a Olomouckého rybníka založeny někdy okolo roku 1900. Hlavní dominantou sadů je krásná novorenesanční budova litovelského gymnázia z roku 1904. Kolem gymnázia se v parku nacházejí další drobné stavby, třeba altánek z 20. století nebo pomník prvního českého litovelského starosty Václava Sochy z roku 1932. Parkem protéká také jedno z šesti ramen řeky Moravy zvané Nečíz. Sady byly 9. června 2004 vážně poškozeny tornádem. Po nákladné rekonstrukci byly opět v roce 2007 otevřeny pro veřejnost. V parku se pro děti nacházejí dvě dětská hřiště. Velkou část Smetanových sadů, parku přiléhajícímu k centru města, zaujímají dva rybníky. Uničovský, který dřív nesl název Český a Olomoucký, dřív Německý. Stáří rybníků je podstatně vyšší než parku. Byly založeny pravděpodobně již ve 14. století při vzniku města a přispívaly ke zvýšení obranyschopnosti města proti útokům nepřátelských vojsk. Z vybraného materiálu (rybníků) byly zřízeny ochranné valy kolem města. Rybníky s pěknými ostrůvky byly lemovány smutečními vrbami, "hanáckymi to palmami". Konečnou podobu získal park v r. 1925, kdy byly doplněny další stavby, z nichž se dodnes dochovaly jen altánek a pomník prvního českého litovelského starosty Vácslava Sochy z roku 1932. Skladba dřevin parku respektuje klimatické a ekologické poměry zdejšího regionu. Převažují domácí dřeviny jako lípa malolistá, javor klen nebo buk lesní. Funkci břehových porostů kolem rybníků plní olše lepkavá a vrba bílá. Nechybějí zde ani dřeviny, které nepocházejí ze střední Evropy, např. jírovec obecný - maďal, liliovník tulipánokvětý či platan javorolistý.

Historie čerpána z těchto webových stránek

https://www.venkazdyden.cz

https://www.litovelsko.eu

https://www.sokolskepamatky.eu

Město Litovel je držitelem turistické známky č.711.

https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/litovel-c711

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 



Statistiky

Online: 17
Celkem: 591101
Měsíc: 19614
Den: 739