Křenovice - Boží muka ve Václavské ulici
K Božím mukám v Křenovicích, která stojí na rohu ulic Václavské a Široké, se váže pověst, kterou zachytil v minulém století historik Karel Ochmann. Obce, přes které se přehnala vojska při válečném tažení v roce 1805, se z této události vzpamatovávaly po mnoho let. Ne jinak tomu bylo i v Křenovicích. Vojáci, kteří se zde ubytovali, vše vyjedli a v obci nezbylo nic k jídlu, ani osivo na příští rok. Několik dalších let pro obyvatelstvo bylo velmi nuzných. Po bitvě zůstalo v lazaretech a okolních obcích plno raněných vojáků, kteří se buď pozvolna zotavovali, nebo také, což se stávalo častěji, umírali. Také v domě čp. 233 na rohu dnešních ulic Václavské a Široké zůstal raněný francouzský voják, který na následky svého zranění zemřel. Přestože, jak již bylo zmíněno, byla po bitvě několik let bída a hlad, nechala do té doby chudá rodina ze zmíněného domu vystavit v roce 1806 v zahrádce svého domu Boží muka.

Boží muka v Křenovicích jsme si prohlédli na konci března 2024 během jednodenního výletu, kdy jsme se pohybovali pouze ve zmíněné vsi a také v nedalekých Bošovicích, kde vše začalo. Následně jsme odjeli do Křenovic, kde jsme naše šedé francouzské auto zaparkovali u kostela sv. Vavřince, jenž jsme si samozřejmě prohlédli a pak jsme vyrazili na trasu naučné stezky Šibeniční a popravčí vrch. Když jsme ji celou prošli, vrátili jsme se zpět do Křenovic a zastavili se u Božích muk se zajímavou historií, kterou jsme si přečetli na malém informačním panelu. Dozvěděli jsme se, že po bitvě u Slavkova zůstal v domě čp. 233 na rohu dnešních ulic Václavské a Široké raněný francouzský voják. Ten na následky svého zranění roku 1806 zemřel a chudá rodina údajně díky tomu získala jeho peníze. Za část nově získaného obnosu nechali na své zahrádce postavit Boží muka. Jestli je tato pověst, která se šířila v ústním podání z generace na generaci pravdivá, to jsme se nedozvěděli. Podle místní kroniky stála Boží muka dlouho na svém místě až do roku 1956, kdy ji údajně povalila vichřice. Pravdou je, že se tak nestalo vlivem přírody, ale někdo je povalil. Na závěr jsme si přečetli, že v roce 2005 proběhla nová výstavba Božích muk. Když jsme si poutavou historii pročetli a Boží muka prohlédli, pokračovali jsme Václavskou ulicí dál k našemu francouzskému povozu, odpočívajícímu u kostela sv. Vavřince. Když jsme k němu přišli, odjeli jsme domů do Olomouce a uzavřeli tak pohodový jarní výlet. Chcete-li vědět, co všechno jsme tehdy viděli, mrkněte se do sekce Velké povídání o výletech a vyhledejte si cestopis Jak jsme na jaře navštívili Bošovice a Křenovice.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://www.rajce.idnes.cz/jirkacek1/album/krenovice-bozi-muka
Historie :
K Božím mukám v Křenovicích, která stojí na rohu ulic Václavské a Široké, se váže pověst, kterou zachytil v minulém století historik Karel Ochmann. Obce, přes které se přehnala vojska při válečném tažení v roce 1805, se z této události vzpamatovávaly po mnoho let. Ne jinak tomu bylo i v Křenovicích. Vojáci, kteří se zde ubytovali, vše vyjedli a v obci nezbylo nic k jídlu, ani osivo na příští rok. Několik dalších let pro obyvatelstvo bylo velmi nuzných. Po bitvě zůstalo v lazaretech a okolních obcích plno raněných vojáků, kteří se buď pozvolna zotavovali, nebo také, což se stávalo častěji, umírali. Také v domě čp. 233 na rohu dnešních ulic Václavské a Široké zůstal raněný francouzský voják, který na následky svého zranění zemřel. Přestože, jak již bylo zmíněno, byla po bitvě několik let bída a hlad, nechala do té doby chudá rodina ze zmíněného domu vystavit v roce 1806 v zahrádce svého domu Boží muka. To samozřejmě vyvolalo už v té době mnoho spekulací o tom, že zesnulý voják měl u sebe velké množství zlaťáků a rodina, která se o něj postarala, tak přišla v té době k nesmírnému bohatství. A Boží muka nechala údajně postavit právě na počest svého dobrodince. Jestli je tato pověst, která se šířila v ústním podání z generace na generaci pravdivá, s určitostí nevíme. Jisté však je, že Boží muka vznikla záhy po bitvě u Slavkova, protože se objevují až na mapách z pozdějších let. Podle místní kroniky stála Boží muka dlouho na svém místě až do roku 1956, kdy ji údajně povalila vichřice. Ale i tady, podle svědků dodnes žijících, si kronikář pravdu trochu upravil. Boží muka nespadla následkem vichřice, ale proto, že jim někdo pomohl. Stala se zřejmě nepohodlná tehdejšímu režimu a vládní propagandě. V roce 2005 proběhla opětovná stavba Božích muk, sochu Panny Marie, která je umístěna v jednom z výklenků, darovala rodina Šmerdova z Křenovic. Svěcení Božích muk proběhlo v roce 2006, kdy uplynulo 200 let od jejich zbudování a 50 let od doby, kdy spadly.
Historie čerpána z webu
https://www.obec-krenovice.cz/
Obec Křenovice nemá turistickou známku.
