Konecchlumí - památník Viléma Konecchlumského
Vysoko ve stráni na konci Mlázovického Chlumu nad obcí Konecchlumí, kousek nad kostelem se nachází památník v podobě lva, který drží u svých nohou královskou korunu. Lev je umístěn na kamenné mohyle ve tvaru komolého jehlanu. Jde o připomínku Viléma staršího Konecchlumského z Konecchlumí a na Spyticích, jednoho ze 27 českých pánů popravených po bitvě na Bílé hoře 21. června 1621 na Staroměstském náměstí.
Během zpáteční cesty z jedné z mnoha krásných dovolených v Českém ráji domů do Olomouce jsme se zastavili v obci Konecchlumí, kam nás přilákal zejména z dálky viditelný kostel sv. Petra a Pavla. K zastávce v této obci nedaleko Jičína jsme měli ještě další dva důvody, neboť syn toužil po další kešce do své sbírky, uschované u pěkného památníku Viléma Konecchlumského, který byl jako jeden ze sedmadvaceti českých pánů popraven 21. června 1621 na Staroměstském náměstí.
Opustili jsme tedy hlavní silnici a zabočili do centra Konecchlumí, kterým jsme projeli až ke kostelu sv. Petra a Pavla, u něhož jsme náš stříbrný vůz zaparkovali. Následně jsme si zvenku svatostánek prohlédli, prošli se po hřbitově a poté jsme pokračovali ve stoupání do svahu nad církevní stavbu k památníku Viléma Konecchlumského. Již během výstupu se nám naskytl krásný výhled po české krajině a jičínské kotlině, jehož jsme si dosyta užili i poté, co jsme konečně dorazili k mohutné mohyle.
Když jsme se dostatečně pokochali pěkným rozhledem, obrátili jsme svou pozornost k samotnému památníku vybudovaném z pískovce, který se těžil v lomu v Podhorním Újezdu. Před sebou jsme spatřili 2,4 metru vysokého lva, který držel u svých nohou královskou korunu. Krále zvířat vytvořil O. Jedlička z nedalekých Vojic podle modelu pražského sochaře V. Antoše a šelma, ležící na podstavci 5 metrů vysokém a 2 metry hlubokém a se nám jako milovníkům koček velice zalíbila.
Poté jsme přistoupili k mohyle ještě blíže a na tabulce ve středu podstavce jsme si přečetli nápis, že stavbu z roku 1907 financovalo Družstvo, aby uctilo památku Viléma z Konecchlumí. Vzápětí jsme se přesunuli ke kameni, zapuštěném do země před mohylou, na které se nacházela cedulka s kompletní historií památníku. Dozvěděli jsme se tak, že mohylu stavěl J.Kozák z Lužan a její slavnostní odhalení proběhlo 14.července 1907 za účasti politika Klofáče, který tehdy pronesl uvědomělou řeč.
Dále jsme se dočetli, že rod konecchlumských vlastnil statky a tvrz v Konecchlumí od počátku 16. století do nešťastné Bílé Hory. Samotný Vilém zastával funkci v generálním stavovském poselstvu a odsouzen k smrti byl pak za to, že jako velitel zemské hotovosti na Chrudimsku a v Čáslavi vytáhl se svým vojskem na Vídeň. Když jsme se seznámili s historií památníku a nešťastném konci Vilémova života, vydali jsme kousek od památníku odlovit kešku.
Po úspěšném nalezení skryté schránky jsme se vrátili k mohyle a na chvíli se posadili na lavičky u paty stavby, z nichž jsme se ještě chvíli kochali výhledem do pozoruhodné české krajiny. Po několika minutách jsme zamířili zpět k autu u kostela a pokračovali v cestě domů do Olomouce, přičemž jsme se ještě zastavili u několika dalších svatostánků. O nich však pojednávají již jiné moje články, tak si je také vyhledejte a ve volné chvíli přečtěte.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Konecchlumi_-_pamatnik_Vilema_Konecchlumskeho/
Historie :
Vysoko ve stráni na konci Mlázovického Chlumu nad obcí Konecchlumí, kousek nad kostelem se nachází památník v podobě lva, který drží u svých nohou královskou korunu. Lev je umístěn na kamenné mohyle ve tvaru komolého jehlanu. Jde o připomínku Viléma staršího Konecchlumského z Konecchlumí a na Spyticích, jednoho ze 27 českých pánů popravených po bitvě na Bílé hoře 21. června 1621 na Staroměstském náměstí.
Rod Konecchlumských vlastnil zdejší statky a tvrz v Konecchlumí od počátku 16. století do nešťastné Bílé hory. Samotný Vilém měl mezi stavy funkci komisaře. Odsouzen k smrti byl za to, že jako velitel zemské hotovosti na Chrudimsku a v Čáslavi vytáhl se svým vojskem na Vídeň a za stavovského povstání také vyjednával o podpoře se slezskými stavy. Vilém starší Konecchlumský z Konecchlumí byl zatčen krajským hejtmanem při pobytu mimo Prahu. Když jej mimořádný tribunál odsoudil, vešel 70letý rytíř na popraviště jako šestý z rytířského stavu a jako devátý v celkovém pořadí. Tělo i s hlavou pak bylo předáno jeho rodině, která jej se všemi náboženskými obřady pochovala.
Mohyla byla vybudována v letech 1902-1907 podle návrhu sochaře Václava Antoše, kamenické práce provedl mistr Jaroslav Jedlička ze sousedních Vojic. Stavbu dokončilo roku 1907 ustavené Družstvo. Na památku 100. výročí postavení mohyly byla roku 2002 nedaleko zasazena pamětní lípa.
Historie čerpána z webu
https://www.hrady.cz/index.php?OID=13477
Obec Konecchlumí nemá turistickou známku.