Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koclířov - památník biskupa Josefa Hloucha a Memoriál Fatimy

Památník biskupa Josefa Hloucha vytvořil v roce 2012 výtvarník Milivoj Husák. Byla tak uctěna vzpomínka na člověka, který působil v Českých Budějovicích, ale v letech 1963 – 1968 byl vězněn v koclířovském klášteře, kde ho hlídali členové Státní bezpečnosti. Stalo se tak na základě zrušení církevních řádů, které v padesátých letech 20. století zakázala komunistická vláda a řeholníky uvěznila, nebo je odvezla do pohraničních továren. Jen pár metrů od památníku biskupa Josefa Hloucha se nachází další zajímavé místo. Na památku putování sochy Panny Marie Fatimské zde byl vytvořen unikátní památník, představující dvě cesty. Cesta ke kříži vyzývá k pokání a cesta zpět od kříže k naději.

article preview

Památník biskupa Josefa Hloucha a sousední Memoriál Fatimy v obci Koclířov jsme shlédli na konci března 2024 v rámci celodenního výletu, během něhož jsme se pohybovali v Moravské Třebové a okolí. Po příjezdu do obce jsme naše černé korejské SUV odložili na parkovišti nedaleko kostela sv. Jakuba Staršího a Filomény, který jsme si prohlédli a poté jsme se vydali na malou procházku obcí. Cestou jsme poznali pár drobnějších památek a pak jsme se již věnovali slavnému poutnímu areálu. Postupně jsme se zde seznámili se třemi církevními stavbami, prošli se po křížové cestě a pak jsme ovocným sadem sestoupili dolů k památníku biskupa Josefa Hloucha, jenž roku 2012 vytvořil výtvarník Milivoj Husák. Byla tak uctěna vzpomínka na člověka, který působil v Českých Budějovicích, ale v letech 1963 – 1968 byl vězněn v koclířovském klášteře. Mohl stýkat pouze se zdejšími řeholnicemi a právě zde napsal knihu duchovních úvah nazvanou Minutěnka, podle které byl pojmenován areál pro mše v klášterní zahradě. Biskup Josef Hlouch zemřel dne 10. června 1972 poté, co byl předchozí den zbit příslušníky StB. Jednoduchý památník na betonovém podstavci nás zaujal sklem, umístněném mezi dva kameny, které mělo vyjadřovat světlo, rozrážející tvrdost a temnotu. Na obou kamenech jsme si přečetli krátký text s několika důležitými letopočty v biskupově životě a pak jsme sestoupili o pár metrů níž. Zastavili jsme se u dvou vysokých kamenů, které představovaly vstupní bránu na cestu ke kříži. Jednalo se o památník připomínající putování sochy Panny Marie Fatimské všemi světadíly z Nazareta do Betléma, neboť se toto vzácné umělecké dílo v květnu 1999 ocitlo i v Koclířově. Cesta po kamenech vedoucí ke kříži vyzývala k pokání a cesta zpět od kříže k naději. Výzvu v několika světových jazycích jsme přijali, vstoupili na cestu a postupně jsme minuli několik stojících kamenů, na nichž byly vytesány důležité události a letopočty ze života Fatimy, ale také z jiného společenského života. Když jsme došli ke kříži, strávili jsme u něj několik desítek vteřin a pak jsme se vydali zpátky. Z druhé strany při cestě od kříže byl na kamenech ztvárněno Neposkvrněné srdce Panny Marie a její příslib: A nakonec mé Neposkvrněné srdce zvítězí. Cestu jsme vítězně opustili a prošli se bukovou alejí, nacházející se pod meditační cestou. Kráčeli jsme pod statnými buky, kde před lety trávil svůj čas při Josef Hlouch a bylo nám moc příjemně. Když jsme došli na konec aleje, vrátili jsme se zpět a po schodech sestoupili ke klášterní zahradě, ale o ní již pojednává jiný článek. Chcete-li vědět, co jiného jsme v tento den poznali, vyhledejte si v sekci Velké povídání o výletech cestopis Jak jsme z nebes v Koclířově spadli do pekla u Moravské Třebové.

Koclířov - památník biskupa Josefa Hloucha Koclířov - Memoriál Fatimy Koclířov - Memoriál Fatimy

Kompletní fotogalerii najdete zde

https://www.rajce.idnes.cz/jirkacek1/album/koclirov-pamatnik-biskupa-josefa-hloucha-a-memorial-fatimy​

Historie :

Památník biskupa Josefa Hloucha vytvořil v roce 2012 výtvarník Milivoj Husák. Byla tak uctěna vzpomínka na člověka, který působil v Českých Budějovicích, ale v letech 1963 – 1968 byl vězněn v koclířovském klášteře, kde ho hlídali členové Státní bezpečnosti. Stalo se tak na základě zrušení církevních řádů, které v padesátých letech 20. století zakázala komunistická vláda a řeholníky uvěznila, nebo je odvezla do pohraničních továren. Podobný osud postihl také biskupa Hloucha, který se mohl stýkat pouze se sestrami z kláštera a návštěvy přijímal se svolením bezpečnosti. Právě v Koclířově napsal knihu duchovních úvah nazvanou Minutěnka, podle které se také jmenuje areál pro mše v zahradě Fatimy. Tato kniha slavila v roce 1968 po Pražském jaru velký úspěch, neboť v ní persekvovaní lidé našli útočiště. Biskup Josef Hlouch zemřel dne 10. června 1972 poté, co byl předchozí den zbit příslušníky StB. Je pohřben na hřbitově svaté Otýlie v Českých Budějovicích. 

Jen pár metrů od památníku biskupa Josefa Hloucha se nachází další zajímavé místo. Na památku putování sochy Panny Marie Fatimské zde byl vytvořen unikátní památník, představující dvě cesty. Cesta ke kříži vyzývá k pokání a cesta zpět od kříže k naději. Na jednotlivých pilonech jsou ztvárněny jednotlivé zlomové body a data nejen událostí Fatimy, ale celého společenského života. Vstupní brána ztvárněná ze dvou pilonů je úzkou bránou a zve k pokání v několika světových jazycích. Z druhé strany při cestě od kříže je na pilonech ztvárněno Neposkvrněné srdce Panny Marie a její příslib: A nakonec mé Neposkvrněné srdce zvítězí.

Historie čerpána z těchto webů

https://www.bcb.cz/

https://www.cm-fatima.cz

Poutní místo Koclířov je držitelem turistické známky č.2757.

https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/poutni-misto-ceskomoravska-fatima-koclirov-c2757

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 



Statistiky

Online: 13
Celkem: 649415
Měsíc: 25795
Den: 909