Pavlov - vinařské domy v České ulici
Vinařské domy zámožných vinařů a přilehlé uličky Česká a Na cimbuří jsou ojedinělými ukázkami venkovského baroka. Výstavné nadsklepní domy s lisovnami a sklepy v podzemí si zde stavěli bohatí místní sedláci ve stylu měšťanů z Mikulova již od 17. století. Místní vinaři jsou spolčení v dobře fungujícím sdružení Vinitores Palaviensis. Sklepy zde mají otevřené vinaři od konce června až do začátku září, vždy od pátečního večera do nedělního odpoledne.
Vinařská obec Pavlov byla jedním z mnoha míst, kde jsme zastavili během naší dovolené na prosluněné Pálavě. V této malebné obci na úpatí Pavlovských vrchů u břehu vodní nádrže Nové Mlýny jsme se dokonce ocitli hned dvakrát a při naší druhé návštěvě jsme se věnovali především místním pamětihodnostem. Auto jsme zaparkovali u kostela svaté Barbory a svatostánek si prohlédli.
Následně jsme prošli kolem lodi kostela a zabočili doleva do malinké uličky, která vyústila do podstatně větší kolegyně s názvem Česká. Podle našeho názoru by ale spíše zasloužila pojmenování Moravská, neboť jsme v ní našli spoustu krásných domů s vysokým barokními štíty. Během procházky jsme si zde připadali jako v animované pohádce, jen ty hodné selky na zápraží chyběly.
Zato jsme téměř u každého domu našli ceduli zvoucí na výborné víno a návštěvu sklepa. Jejich nabídku jsme ale nevyužili, bylo ještě před polednem a na nějaké popíjení bylo příliš brzo. Na některých fasádách se majitelé domů neváhali pochlubit s letopočtem jejich výstavby, sahající až do 17. století. Výstavné nadsklepní domy s lisovnami a sklepy v podzemí si zde už tehdy stavěli bohatí místní sedláci ve stylu měšťanů z Mikulova.
Jeden z nich nám pak byl povědomý a téměř okamžitě jsme si vzpomněli, že jsme jej vídali v první řadě seriálu Vinaři, neboť Pavlov se stal domovem hlavních hrdinů pod názvem Křetice. Když jsme se Českou ulicí prošli tam a zpátky, vrátili jsme se na náves. Zašli jsme do informačního centra, které sídlilo v budově obecního úřadu pro razítko do památníku a pak jsme již zamířili k autu u kostela. Naším vozem jsme následně odjeli do archeoparku na okraji Pavlova, o němž se spoustu informací dozvíte v mém dalším článku.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Pavlov_-_vinarske_domy_v_Ceske_ulici/
Historie :
Vinařské domy zámožných vinařů a přilehlé uličky Česká a Na cimbuří jsou ojedinělými ukázkami venkovského baroka. Výstavné nadsklepní domy s lisovnami a sklepy v podzemí si zde stavěli bohatí místní sedláci ve stylu měšťanů z Mikulova již od 17. století. Místní vinaři jsou spolčení v dobře fungujícím sdružení Vinitores Palaviensis.
Na vinicích pod hradem Děvičky dnes vysazují především Chardonnay, Sauvignon a Muškát moravský, které se přidaly k tradičním odrůdám Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené a Svatovavřinecké. Sklepy zde mají otevřené vinaři od konce června až do začátku září, vždy od pátečního večera do nedělního odpoledne.
Historie čerpána z webu
Vinařská obec Pavlov je držitelem turistické zámky č.2258.
https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/vinarska-obec-pavlov-c2258