Jdi na obsah Jdi na menu
 


Beckov - kostel sv. Štěpána krále (kostol sv. Štefana Uhorského)

Středověký farní kostel sv. Štefana Kráľa byl postaven v období 1400 - 1410 na místě přibližně 100 let starého kostela, ale poprvé je zmiňován až roku 1424. Okolo roku 1654 byl kostel opraven, přičemž z této doby pochází renesanční valená klenba kostela, spočívající na mohutných pilířích. Věž byla přistavěna roku 1770 na středověkých základech starší kolegyně a její štíhlá jehlancovitá střecha je zakončená makovicí s křížem, která pochází z období přelomu 19. a 20. století. Ve věži kostela jsou dva zvony z roku 1930. Zařízení kostela je převážně barokní. Kolem kostela se dříve rozkládal hřbitov z 18. století, který byl později zrušen. 

article preview

Kostel sv. Štěpána krále v obci Beckov jsme si prohlédli v listopadu 2022 během prodlouženého víkendu, kdy jsme byli ubytováni v hotelu Diana, nacházejícím se v Novém Meste nad Váhom. Druhý den jsme po vynikající snídani vyrazili černým korejským SUV do Čachtic a pak jsme zamířili do Beckova, kde jsme poznali několik památek. Jednou z nich byl kostel sv. Štefana Uhorského neboli kostel sv. Štěpána krále, u něhož jsme zaparkovali náš povoz a vyrazili na hrad. Potom jsme sestoupili zpět ke kostelu a zahájili jeho obhlídku. Před námi se tyčila jednolodní stavba s gotickými prvky, která byla postavena v letech 1400 - 1410 a v polovině 17. století upravena renesančně. Na vstupní bráně jsme spatřili sochu sv. Jana Nepomuckého, držícího kříž s Kristem, zatímco na druhém pilíři stál sv. Florián, patron hasičů a ochránce před požáry v typickém oděvu římského vojáka. Vzápětí jsme chtěli vstoupit do církevního areálu, ale vrátka byla zavřená, takže jsme kostel viděli pouze přes plot a interiér nám zůstal skryt úplně. Nejprve jsme shlédli předsunutou čtverhrannou věž, zakončenou jehlancovou střechou s makovicí a křížem, pocházející z přelomu 19. a 20. století. Věž prosvětlovala dvě okna s půlkruhovými záklenky, přičemž se za tím horním skrývaly dva zvony z roku 1930. Na ciferníkových hodinách jsme si zkontrolovali přesný čas a pak jsme se prošli okolo plotu, abychom viděli i zbytek kostela. Jeho fasádu členily lizénové rámy, boční kaple, sakristie a gotické opěráky, které jsme našli i na polygonálně zakončeném kněžišti. Na travnatém pozemku u kostela jsme spatřili pár náhrobků, připomínají starý hřbitov z 18. století, který byl později zrušen a potom jsme se vrátili k autu. Vzápětí jsme odjeli ke kapličce sv. Jana Nepomuckého, ale o ní již vypráví jiný článek. Chcete-li vědět, co jsme dalšího ten den prožili, nahlédněte do sekce Velké povídání o výletech a přečtěte si cestopis Jak jsme napodruhé úspěšně dobyli hrady Čachtice a Beckov.

Beckov - kostel sv. Štěpána krále (kostol sv. Štefana Uhorského) Beckov - kostel sv. Štěpána krále (kostol sv. Štefana Uhorského)

Kompletní fotogalerii najdete zde

https://www.rajce.idnes.cz/jirkacek1/album/beckov-kostel-sv-stefana-krale-kostol-sv-stefana-uhorskeho​

Historie :

Středověký farní kostel sv. Štefana Kráľa byl postaven v období 1400 - 1410 na místě přibližně 100 let starého kostela, ale poprvé je zmiňován až roku 1424. Okolo roku 1654 byl kostel opraven, přičemž z této doby pochází renesanční valená klenba kostela, spočívající na mohutných pilířích. Věž byla přistavěna roku 1770 na středověkých základech starší kolegyně a její štíhlá jehlancovitá střecha je zakončená makovicí s křížem, která pochází z období přelomu 19. a 20. století. Ve věži kostela jsou dva zvony z roku 1930. Zařízení kostela je převážně barokní. Kolem kostela se dříve rozkládal hřbitov z 18. století, který byl později zrušen. Kostel ohrazuje zeď s bránou rámovanou pilíři s kamennými plastikami sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého ze 17. století. Kostel patří mezi národní kulturní památky Slovenska a v nedávné době byl opraven.

Interiér :

Vnitřní vybavení kostela je převážně barokní: z 90. let 17. století pochází barokní, bohatě zdobený hlavní oltář, s ústředním obrazem sv. Štefana Kráľa, obětujícího uherskou korunu Panně Marii (dávajícího země koruny pod její ochranu), obraz je obklopen sochami sv. Štefana Kráľa a sv. Ladislava, uherského krále. Oltář dal postavit probošt Jakub Haško. Boční barokní oltář sv. Jana Nepomuckého, s rokokovými prvky, pochází z poloviny 18. století, dala jej vyrobit Klára Berényiová. Oltář s iluzivním, z oblak vytvořeným štítem, s obrazem sv. Jana Nepomuckého, v nástavci s obrazem Nejsvětější Trojice. Barokní oltář Panny Marie pochází z konce 17. století, zdobí jej sochy evangelistů, v centrální nice je socha pozdně gotické, barokně upravované sochy Madony z konce 15. století, která sem byla přenesena roku 1718 ze zničeného kostela v Haluzicích. Barokní oltář Sedmibolestné Panny Marie s ústředním sousoším šaštínské Piety vyniká bohatou dřevořezbářskou výzdobou. Je zdobený dalšími 14 sochami svatých. Oltář dala postavit hraběnka Žofie, rozená Esterházová. Z roku 1754 pochází pozdně barokní kazatelna se sochou Dobrého pastýře na volutovém baldachýnu. Na kruchtě jsou varhany s rokokovou skříní z druhé poloviny 18. století. Mezi cenné dochované památky patří také kalichy ze 17. a 18. století a monstrance z 18. století.

Historie čerpána z webu

https://www.hrady.cz

Obec Beckov nemá turistickou známku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 



Statistiky

Online: 16
Celkem: 734169
Měsíc: 25767
Den: 768