Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mezina - kostel Nejsvětější Trojice

Kostel Nejsvětější Trojice byl v obci Mezina postaven v letech 1777 - 1778 jako jednolodní stavba se zaklenutou valenou klenbou. Později byla přistavena sakristie a další úpravy proběhly v roce 1822 a ve druhé polovině 20. století. Poslední opravy byly dokončeny roku 2003, kdy byla zrenovována zajímavá ohradní zeď kolem hřbitova z lomového kamene vymezující areál a do vstupu byla vsazena kovová brána se dvěma zděnými omítnutými pilíři.

article preview

V rámci jednoho výletu, které jsme strávili v okolí Bruntálu a Slezské Harty, jsme zavítali do obce Mezina, která nám překvapivě nabídla hned několik zajímavých cílů. Po obhlídce přehrady a obce Razová jsme odjeli do nedaleké Meziny, v jejímž středu jsme se zastavili u kostela Nejsvětější Trojice a vydali se na jeho obhlídku.

Mezina - kostel Nejsvětější Trojice - celkový pohled

Kráčeli jsme podél krásné ohradní zdi z lomového kamene vymezující kostelní areál a zároveň jsme shlédli boční stranu svatostánku, v jehož lodi se nacházela dvě vysoká obdélníková okna. Na valbové střeše nás zaujal mohutný sanktusník s cibulovitou věžičkou, jenž nám při procházce okolo kostelíka jednou zazvonil.

Mezina - kostel Nejsvětější Trojice - boční pohled

Následně jsme brankou v ohradní zdi vstoupili do areálu kostela a po pěkně upravených chodníčcích jsme zamířili k závěru svatostánku. Cestou jsme si všimli několika náhrobků, samostatně stojících křížů a také novějšího kolumbária. Nabídku laviček k posezení jsme odmítli a vzápětí jsme přišli k trojbokému presbytáři.

Mezina - kostel Nejsvětější Trojice - hřbitov u kostela a presbytář

Na závěru kostela, jenž byl postaven v letech 1777 - 1778 jako jednolodní stavba se zaklenutou valenou klenbou, jsme spatřili malinké kruhové okénko a pod ním se nacházela sakristie, přistavěná v pozdějším období. Na zbývajících dvou stranách presbyteria jsme pak uviděli stejná dvě okna, které jsme už předtím viděli v lodi.

Mezina - kostel Nejsvětější Trojice - kříž u presbyteria

Vzápětí jsme pokračovali v obchůzce svatostánku a na druhé boční straně jsme spatřili identická okna jako na té první. Pod jedním z nich jsme narazili na dřevěný přístřešek, v němž se nacházel slaměný ponocný s hlásnou trubkou, halapartnou v ruce a věrným psem u nohou.

Mezina - kostel Nejsvětější Trojice - slaměný ponocný

Poté jsme došli k čelní straně kostela, do něhož se vstupovalo z malé předsíňky. Když jsme přišli ke dveřím, bylo zavřeno, což nás ovšem nijak nepřekvapilo. Svou pozornost jsme tedy věnovali venkovnímu průčelí s jedním oknem nad vchodem a volutovým štítem s hodinami na fasádě, nad nimž jsme spatřili trojúhelníkovou atiku.

Mezina - kostel Nejsvětější Trojice - čelní pohled

Obhlídkou čelní strany kostela Nejsvětější Trojice jsme zakončili obchůzku kolem svatostánku v Mezině a následně jsme se vrátili k autu, kterým jsme popojeli dál až na konec obce, kde jsme se zastavili pod stromem s lavičkou. Byl odtud pěkný výhled po krajině Nízkého Jeseníku, ale naším hlavním cílem zde byla keška.

Mezina - kostel Nejsvětější Trojice - boční pohled

Když jsme ji odlovili, vrátili jsme se zpět a jeli až k rozcestí pod Venušinou sopkou, kde jsme zaparkovali a po polní cestě jsme se pěšky vydali vstříc vyhaslému vulkánu. O této přírodní zajímavosti se dočtete v mém jiném článku, tak až budete mít čas a chuť, tak se na něj také mrkněte.

Mezina - kostel Nejsvětější Trojice - malý hřbitůvek

Kompletní fotogalerii najdete zde

https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Mezina_-_kostel_Nejsvetejsi_Trojice/

Historie :

Kostel Nejsvětější Trojice byl v obci Mezina postaven v letech 1777 - 1778 jako jednolodní stavba se zaklenutou valenou klenbou. Později byla přistavena sakristie a další úpravy proběhly v roce 1822 a ve druhé polovině 20. století.

Poslední opravy byly dokončeny roku 2003, kdy byla zrenovována zajímavá ohradní zeď kolem hřbitova z lomového kamene vymezující areál a do vstupu byla vsazena kovová brána se dvěma zděnými omítnutými pilíři.

Historie čerpána z webu

http://www.mezina.cz/

Obec Mezina nemá turistickou známku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 


Doporučený článek

Proč si vybrat dřevěné žaluzie


Turistův ráj

Turisticka mydla


Statistiky

Online: 11
Celkem: 431282
Měsíc: 15312
Den: 450