Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kaple v Čechách

Příspěvky

Luže - kaple sv. Jana Nepomuckého

Na Andělské cestě u Košumberka stojí socha sv. Jana Nepomuckého, postavená v roce 1746 chlumeckým superiorem Františkem Stařímským. Nad ní byla postavena v roce 1761 na třech širokých pilířích kaplička, uvnitř vyzdobena malbami sv. Barbory, sv. Jana Nepomuckého a sv. Václava s alegorií křesťanských ctností: víry, naděje a lásky, které se nedochovaly. V roce 1847 byla kaplička i socha opravena nákladem košumberského sládka Fr. Zdeňka a další oprava pak provedena roku 1867. Ročně se zde konávaly dvě pobožnosti: v předvečer a ve svátek sv. Jana Nepomuckého a v tyto dny přicházela sem procesí. V roce 2010 svatostánek prošel celkovou rekonstrukcí včetně sochy sv. Jana Nepomuckého.

 
28. 12. 2021 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0

Nedošín - kaple sv. Antonína Paduánského

Nedošínský háj u Litomyšle se na počátku 19. století zcela proměnil, když jej hrabě Jiří Josef Valdštejn-Vartenberk nechal upravit do podoby parku, který zaplnil drobnými romantickými stavbami, pavilony a chrámky. Nedošínský háj se pak stal vyhledávaným výletním místem s restaurací a tanečním sálem. Konaly se zde studentské majálesy, jenž ve svých knihách s názvem Filozofská historie popisoval Alois Jirásek. Nacházela se zde také zelinářská zahrada se skleníkem, kde se pěstovaly fíky, chmelnice a ovocný sad. Většina staveb však již v druhé polovině 19. století zanikla. 

 
4. 12. 2021 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0

Tržek - kaple Panny Marie

Kaple Panny Marie byla vystavěna v 2. pol. 19. století. Jedná se o malou čtvercovou stavbu se skosenými nárožími. Stříška kapličky je zakončena lucernou. V polokruhovém okénku nad vchodem je umístěna soška Panny Marie. Před kaplí stojí kamenný kříž s ukřižovaným Kristem. Pochází z roku 1880. Zvon ulila slavná dílna rodiny Schneiderových z Hradce Králové, která vytvořila mimo jiné zvony pro katedrálu svatého Ducha v témže krajském městě.

 
30. 11. 2021 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0

Zářecká Lhota - kaple a kříž

Ve středu obce Zářecká Lhota stojí kaplička s věžičkou pro zvon, postavená v roce 1862. Zvon, kterým bylo poprvé zvoněno v roce 1866, odvezli Němci za druhé světové války pro zbrojní účely. Dnes v obci zvoní zvon nový, ovládaný elektrickým pohonem. Kaplička byla v roce 2011 opravena. V roce 1893 byl nákladem občanů postaven ve středu obce kříž s Kristem, který byl později přemístěn do prostoru vedle kapličky.

 
21. 9. 2021 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0

Choceň - hřbitovní kaple sv. Anny

Kaple sv. Anny byla na hřbitově v Chocni postavena rodinou Püchlovou v roce 1855, uvnitř je jejich rodinná hrobka a oltářní obraz sv. Anny od malíře Jana Umlaufa z Kyšperku (Letohradu). V roce 1881 byl rozšířen hřbitov až k nové silnici, vedoucí k Hemžím, takže poté se kaple sv. Anny ocitla v jeho středu.

 
4. 9. 2019 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0

Borušov - kaple Panny Marie

Kaple Panny Marie v Borušově byla pravděpodobně vystavěna ke konci 18. století v barokním slohu. Na počátku 21. století byla opravena.

 
10. 7. 2019 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0

Rokytnice v Orlických horách - kaplička v Dolní Rokytnici

Výklenková kaplička v Dolní Rokytnici v Orlických horách byla postavena pravděpodobně v první polovině 19. století. Drobná stavba je každopádně doložena na mapě Stabilního katastru v roce 1840. Pomodlit se u ní mohli poutníci putující po staré cestě z Rokytnice do Žamberka či ti, směřující na opačnou stranu. Okolo roku 2017 byla opravena.

 
24. 4. 2019 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0

Rokytnice v Orlických horách - kaple sv. Antonína Paduánského

Kaple sv. Antonína Paduánského pochází z první poloviny 19. století a vedle stojící lípa byla asi vysazena ve stejné době. U kaple se dále nachází socha sv. Antonína Paduánského z počátku 19. století, která byla původně umístěna u silnice z Nebeské Rybné do Říček, kde se v roce 1998 zřítila a rozbila. V letech 2001 - 2002 prošla generální rekonstrukcí a byla umístěna do Prostřední Rokytnice ke kapličce sv. Antonína, kde byla 12.6. 2002 slavnostně vysvěcena.

 
24. 4. 2019 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0

Rokytnice v Orlických horách - kaple sv. Anny

Kapli sv. Anny v Rokytnici v Orlických horách nechal nad zámeckým pivovarem nedaleko od zámeckého areálu v letech 1722 a 1723 vystavět Jan Karel Nostitz (1673-1740), syn Kryštofa Václava Nostitze a Juliany Metychové z Čečova. Poutní kaple byla zasvěcena sv. matce Anně, sv. Šebestiánovi a čtrnácti sv. pomocníkům a podle pověsti byla vystavěna jako připomínka na zlou dobu neúrody a velké drahoty. Na místě kaple snad původně stávala střelnice nebo lovecký pavilon, což by mohlo odpovídat vzhledem k umístění stavby na kraji panských luk nedaleko od zámeckého areálu.

 
22. 4. 2019 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0

Dubecko - kaple sv. Jana Nepomuckého

Kaplička je drobnou stavbou se zvoničkou, která byla z nákladu místních obyvatel vystavěna v roce 1841 Janem Zemanem ze Žernova. K jejímu restaurování došlo v roce 1944 a v roce 2005 byla znovu vysvěcena a roku 2018 opět opravena. V interiéru je kamenný oltář s kartuší se zlaceným frakturním nápisem Orodug za nás, / Swatý Jene / Nepomucky., a polychromovanou, esovitě prohnutou sochou sv. Jana Nepomuckého s nakročenou nohou. Po boku světce postavy klečících andělů a rohy hojnosti. 

 
19. 2. 2019 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0


 


Doporučený článek

Proč si vybrat dřevěné žaluzie


Turistův ráj

Turisticka mydla


Statistiky

Online: 8
Celkem: 432477
Měsíc: 15516
Den: 509