Rousínov - židovský hřbitov
Židovský hřbitov v Rousínově vznikl patrně nedlouho po osídlení oblasti židovskými rodinami, které se zde začaly hromadně usazovat po vypovězení Židů z moravských královských měst roku 1454. Samotný hřbitov se v písemných pramenech poprvé zmiňuje v roce 1594, ovšem nejstarší čitelný náhrobek pochází až z roku 1621. Hřbitov byl v průběhu let několikrát rozšiřován a v roce 1902 zde byla umístěna pamětní kamenná deska. Náhrobky jsou většinou barokního a klasicistního typu, poslední předválečný pohřeb se zde konal roku 1938. Po odsunu židovských obyvatel během druhé světové války byly některé náhrobky poškozeny při nenávistném vpádu místních obyvatel. Po válce nebyla židovská obec znovu obnovena a tak roku 1949 přešel hřbitov do správy Církve čsl. husitské. V současnosti je hřbitov majetkem Federace židovských obcí v Praze.

Židovský hřbitov v Rousínově jsme si prohlédli během jednodenního výletu v dubnu 2025, kdy jsme se pohybovali pouze ve zmíněném městě a také v nedaleké obci Luleč. Jarní výlet jsme zahájili v Čechyni, místní části Rusínova a pak jsme se přesunuli do středu města, kde nás čekal největší příděl zajímavostí. Jednou z nich byl židovský hřbitov, nedaleko něhož jsme zaparkovali šedý francouzský vůz a vyrazili na naším cílem. Kráčeli jsme ulicí U náhonu, která nás brzy dovedla ke hřbitovu, ale protože se vstupní brána nacházela na opačné straně, šli jsme dál. Kopírovali jsme cihlovou ohradní zeď, podepřenou opěrnými pilíři a během chůze jsme nahlíželi dovnitř podlouhlého hřbitovního areálu. Z dálky jsme tak postupně shlédli přibližně 1300 náhrobků většinou barokního a klasicistního typu, stojících v travnatém areálu hřbitova o rozloze 5 964 m2. Nejstarší náhrobek pocházel z roku 1621, nejmladší pak z roku 2006, kdy sem byl pohřben rousínovský rodák Felix Barber, který emigroval za války do Anglie a přál si být pochován se svojí rodinou. Přes nevysokou hřbitovní zeď bylo vidět ještě spoustu různě vysokých a do všech stran nakloněných náhrobků. Většinou jsme si na nich přečetli hebrejské a německé nápisy, ovšem některé náhrobky si své tajemství uchovaly. Zapracoval na nich totiž zub času a text byl již nečitelný. Když jsme konečně došli na konec zdi, zabočili jsme doleva a stanuli u garáží, kde až do roku 1978 stával hrobnický dům, ale byl bohužel zbořen. Stejný osud potkal roku 1961 dřevěný sloupový pavilon, který sloužil jako obřadní místnost. Vzápětí jsme stanuli u vstupní brány. Bohužel byl zamčená a dovnitř jsme se tak nedostali. Byli jsme rádi, že jsme náhrobky mohli vidět alespoň během procházky kolem zdi, což jsme učinili i během zpáteční cesty k autu. Když jsme dorazili na parkoviště, odjeli jsme ke kostelu sv. Václava, ale o něm již pojednává jiný článek. Chcete-li vědět, jak náš výlet pokračoval, mrkněte se do sekce Velké povídání o výletech a vyhledejte si cestopis Jak jsme v dubnu navštívili Rousínov a Luleč.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://www.rajce.idnes.cz/jirkacek1/album/rousinov-zidovsky-hrbitov
Historie :
Židovský hřbitov v Rousínově vznikl patrně nedlouho po osídlení oblasti židovskými rodinami, které se zde začaly hromadně usazovat po vypovězení Židů z moravských královských měst roku 1454. Samotný hřbitov se v písemných pramenech poprvé zmiňuje v roce 1594, ovšem nejstarší čitelný náhrobek pochází až z roku 1621. Hřbitov byl v průběhu let několikrát rozšiřován a v roce 1902 zde byla umístěna pamětní kamenná deska. Náhrobky jsou většinou barokního a klasicistního typu, poslední předválečný pohřeb se zde konal roku 1938. Po odsunu židovských obyvatel během druhé světové války byly některé náhrobky poškozeny při nenávistném vpádu místních obyvatel. Po válce nebyla židovská obec znovu obnovena a tak roku 1949 přešel hřbitov do správy Církve čsl. husitské. V současnosti je hřbitov majetkem Federace židovských obcí v Praze. Roku 2006 byla obnovena tradice pohřbívání na zdejším kostele, když se zde konal pohřeb pana F. Barbera, rousínovského rodáka, který emigroval za války do Anglie a přál si být pochován se svojí rodinou. Na hřbitově o rozloze 5 964 m2 je přibližně 1 300 náhrobků. Většina náhrobků má podobu stély. Jako obřadní místnost sloužil dřevěný sloupový pavilon. Není přesně známo kdy byl postaven, spadl roku 1961 a nezachovala se žádná jeho část. Do roku 1978 byl také součástí hřbitova hrobnický dům, který se nacházel u vstupu na hřbitov, ale i ten byl zbořen a na jeho místě byly postaveny garáže.
Historie čerpána z webu
Město Rousínov je držitelem turistické známky č.2384.
https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/mesto-rousinov-c2384
