Ostrava - Nový židovský hřbitov
Nový židovský hřbitov v Ostravě byl zřízen v rámci budování ostravského Ústředního hřbitova v ulici Na Najmanské, který měl sloužit částečně jako náhrada za zrušený hřbitov na místě dnešního Sadu Dr. Milady Horákové. Na Novém židovském hřbitově se začalo pohřbívat v červnu 1965 a později sem bylo přeneseno přibližně 50 náhrobků, zejména ze starého hřbitova.
Ostrava má na svém území tolik památek, zajímavostí a turistických cílů, že bylo absolutně nemožné všechny poznat za jednu, tři nebo i pět návštěv. Také my jsme do tohoto rozlehlého města přijeli tolikrát, že by to člověk nespočítal na prstech jedné ruky. Při třetí návštěvě ocelového srdce České republiky jsme naši pozornost věnovali hlavně zajímavostem ve Slezské Ostravě, ve které se šli podívat také na Ústřední hřbitov. Náš stříbrný povoz jsme nechali odpočívat na parkovišti v ulici Na Najmanské a následně jsme doširoka otevřenou bránou vklouzli na místo posledního odpočinku ostravských obyvatel, vybudovaném v 60. letech 20. století.
Kráčeli jsme po širokém asfaltovém chodníku, který spíše připomínal pěknou cyklostezku, takže se nám šlo velice pohodlně a po třech zabočeních doprava jsme dorazili k areálu židovského hřbitova. Právě ten byl tím hlavním důvodem, proč jsme na toto posmutnělé místo v Ostravě přišli, neboť jsme během svých putování navštívili již mnoho židovských hřbitovů a tak jsme nechtěli vynechat ani ten ostravský. Zatímco jinde jsme převážně viděli staré a často pobořené stély, v Ostravě jsme narazili na zánovní až takřka nové náhrobky, což mělo naprosto prozaický důvod, jelikož se na Novém židovském hřbitově začalo pohřbívat až od června roku 1965.
Náhrobky se nacházely za nízkým plotem, jenž odděloval židovskou část od zbytku světa a tak jsme po chodníku museli jít téměř až nakonec hřbitova, dokud jsme nepřišli k malé brance, kterou jsme vstoupili dovnitř. Vzápětí jsme se vydali na procházku opačným směrem, přičemž jsme míjeli jeden náhrobek za druhým, čtvrtý za třetím a tak dále. Jak už bylo napsáno, viděli jsme jich spoustu s novějšími letopočty, ale téměř 50 jich bylo se staršími daty. Týkalo se to těch, které sem byly přeneseny ze starého hřbitova a byly tak zachráněny před zničením. Hodně náhrobků bylo opatřena českými nápisy, což pro nás byla také velká změna, neboť jsme byli zvyklí na hebrejské písmo.
Mnoho jmen zesnulých nebylo zrovna typických pro židovské obyvatelstvo, když jsme zde našli hroby s příjmeními Svoboda, Peterek, Malý, Bárta či Romanová. Na jiných byla zase německá jména jako třeba Huppert, Fleischer, Oppenheim či Knöpfelmacher. Pochopitelně nechyběly ani židovské jména jako například Rosenberg, Kohnová, Rosenbaum, Rohan, Hausner, Löwyová či Einstein. Mezi těmito různými jmény obyčejných lidí jsme našli i dva významné občany, přičemž jedním byl Isidor Zehngut (1892 - 1975), předseda poválečné Židovské obce v Ostravě a druhým Izák Fleischer (1905 - 1982), vrchní kantor a tajemník Židovské obce v Ostravě.
Když jsme se prošli kolem hrobů, zamířili jsme k obřadní síni, postavené v letech 1986 - 1988 dle návrhu O. Ligockého v akci Z, což byla v dobách komunistického režimu v Československu neplacená pracovní činnost obyvatel. Na této stavbě nás zaujaly hned dvě věci. Jednak to byla jediná novostavba v období od druhé světové války do 90. let 20. století, která byla určená židovské obci v českých zemích a za druhé se jednalo o příkladnou budovu v bruselském slohu. Ten se v architektuře nazýval také jako pozdní internacionální styl a týkal se spíše konce 50. a 60. let minulého století, než doby, kdy byla obřadní síň v Ostravě vybudována.
Před námi stála budova obdélného půdorysu, na které jsme spatřili zdi ve tvaru trojúhelníků, vybíhajících do stran. Na bočních stranách jsme uviděli okna mezi trojúhelníkovými rivality, nicméně zajímavé bylo především hlavním průčelí s mramorovým obkladem a proskleným vstupem do síně. Nad vchodem jsme pak našli hebrejský nápis, který po překladu do češtiny zněl jako Dům určený všemu živému. Připadlo nám to docela divné, ale zřejmě tím autor chtěl vyjádřit nějakou hlubší myšlenku, která nám unikla. Dovnitř obřadní síně jsme jít nechtěli a tak jsme se vydali na zpáteční cestu k autu. Opustili jsme tedy židovské území a po asfaltovém chodníčku jsme šli zpátky.
Opět jsme míjeli hroby, jenže tentokrát se jednalo o ty křesťanské a lidí bez vyznání. Jedno však měli všichni společné – zakončili svůj pozemský život, aby ten další mohli žít jinde či jinak. Když jsme došli k autu na parkovišti, odjeli jsme k zajímavé přírodní památce s názvem Ema. Kdo se pod tímto jménem skrýval, to vám prozradí již jiný můj příspěvek, který si ve volné chvíli určitě také přečtěte. Chcete-li vědět, jak celý náš výlet probíhal, mrkněte se do sekce Velké povídání o výletech, kde si vyhledejte cestopis Jak jsme v Ostravě pokořili Emu a pak zašli do ZOO. A nezapomeňte prosím napsat pod příspěvky komentáře, děkujeme.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Ostrava_-_Novy_zidovsky_hrbitov
Historie :
Nový židovský hřbitov v Ostravě byl zřízen v rámci budování ostravského Ústředního hřbitova v ulici Na Najmanské, který měl sloužit částečně jako náhrada za zrušený hřbitov na místě dnešního Sadu Dr. Milady Horákové. Na Novém židovském hřbitově se začalo pohřbívat v červnu 1965 a později sem bylo přeneseno přibližně 50 náhrobků, zejména ze starého hřbitova.
V letech 1986 - 1988 byla na prostranství severně od pohřebiště postavena v akci Z obřadní síň dle návrhu O. Ligockého. Zajímavostí této stavby, krom příkladné expresivní linie pozdního internacionálního stylu, je také to, že tato stavba byla jedinou novostavbou v období od druhé světové války do 90. let 20. století, která byla určená židovskému ritu v českých zemích. Nad vstupem je umístěn hebrejský nápis „Dům určený všemu živému".
V interiéru obřadní síně existuje od 8. 3. 1992 pamětní deska, která připomíná 8 000 ostravských židů, kteří zahynuli během druhé světové války. Jejich památka je zde každoročně připomínána. Mezi významné občany, kteří byli pohřbeni na Novém židovském hřbitově patří například Isidor Zehngut (1892 - 1975), předseda poválečné Židovské obce v Ostravě nebo Izák Fleischer (1905 - 1982), vrchní kantor a tajemník Židovské obce v Ostravě.
Historie čerpána z webu
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%BD_%C5%BEidovsk%C3%BD_h%C5%99bitov_v_Ostrav%C4%9B
Město Ostrava je držitelem turistické známky č.737.
https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/ostrava-c737