Olomučany - zřícenina Čertův hrádek
Hrad Olomučany byl vybudován ve druhé polovině 13. století jako strategické místo střežící obchodní stezku vedoucí údolím. První majitelé hradu nejsou známi, ale počátkem 14. století jej pravděpodobně získal Jindřich z Lipé, který s králem Janem Lucemburským vyměnil Žitavsko za statky na Moravě. V roce 1346 totiž při dělení jeho majetku dostali Olomučany jeho synové Jindřich, Pertold a Čeněk z Lipé. Poté byl hrad v držení Viléma z Opatovic, který jej vlastnil nejspíše v letech 1374 - 1391. Od roku 1406 do roku 1437 se v listinách objevuje jako majitel Jan Bidlo, který měl svoje sídlo v Otradicích. Název tohoto hradu byl dle starší literatury odvozen buď od Hynka Suchého Čerta nebo od Jakuba Čerta z Bořitova, což je však pouze jen historicky nedoložitelná pověst.

Na zříceninu Čertův hrádek jsme zavítali v dubnu 2024 v rámci dvoudenního pobytu, kdy jsme jednu noc přespali na zámku ve Křtinách a druhý den vyrazili za několika turistickými cíli. Tehdy jsme si naplánovali také procházku po naučné stezce, která začínala i končila v obci Olomučany, kde jsme zaparkovali náš šedý francouzský vůz a následně vyrazili na téměř šestikilometrový okruh. Od startu jsme urazili několik stovek metrů, když jsme se octili v 8 metrů hlubokém příkopu, nad nímž se kdysi vypínal dřevěný most, po kterém se ve středověku chodívalo do hradu. Tyto fakta nám objasnila chytrá tabule a třetí zastavení naučné stezky, nacházející se za hradním příkopem. Na ceduli jsme si prohlédli podobou hradu a seznámili se s jeho krátkou historií. Potom jsme se vydali po úzké cestičce na hrad a po chvilce jsme stanuli na okraji kopce. Dole pod námi se nacházel příkop, jímž jsme sem přišli. Před staletími zde bývala masivní čelní zeď, která svou výškou chránila před střelbou plochu obdélného předhradí za našimi zády. Ke zdí byl možná kdysi přilepen malý hospodářský přístavek, ale my jsme zde našli pouze hráz z kamenů. Následně jsme se otočili a předhradí obešli po zbytcích hradeb. Pak jsme odbočili do jádra hradu, prozkoumali zbytky kruhové věže a o kousek dál, v zadní a nejbezpečnější části hradu, jsme objevili pozůstatky paláce. Opodál jsme ještě narazili na prohlubně po méně důležité zástavbě, která stávala u hradeb. Když jsme si celý hrad prošli, sešli jsme dolů k informační tabuli, posadili se na lavičku, lehce se občerstvili a následně jsme si z vytištěných papírů přečetli zajímavé pověsti. Potom jsme pokračovali dál po naučné stezce k Výří skále, o čemž již vypráví jiný můj článek. Chcete-li vědět, co jiného jsme tento den poznali, vyhledejte si v sekci Velké povídání o výletech cestopis Jak jsme navštívili Adamov a pak z Olomučan vyrazili na naučnou stezku.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://www.rajce.idnes.cz/jirkacek1/album/olomucany-zricenina-hradu-certuv-hradek
Podoba Čertova hrádku u Olomučan v roce 1420 na pohlednici z vydavatelství Putujme
Historie :
Hrad Olomučany byl vybudován ve druhé polovině 13. století jako strategické místo střežící obchodní stezku vedoucí údolím. První majitelé hradu nejsou známi, ale počátkem 14. století jej pravděpodobně získal Jindřich z Lipé, který s králem Janem Lucemburským vyměnil Žitavsko za statky na Moravě. V roce 1346 totiž při dělení jeho majetku dostali Olomučany jeho synové Jindřich, Pertold a Čeněk z Lipé. Poté byl hrad v držení Viléma z Opatovic, který jej vlastnil nejspíše v letech 1374 - 1391. Od roku 1406 do roku 1437 se v listinách objevuje jako majitel Jan Bidlo, který měl svoje sídlo v Otradicích. Název tohoto hradu byl dle starší literatury odvozen buď od Hynka Suchého Čerta nebo od Jakuba Čerta z Bořitova, což je však pouze jen historicky nedoložitelná pověst. Skutečné jméno hradu je Olomučany a svůj současný název "Čertův hrádek" získal až na podkladě lidové tvořivosti. Lze předpokládat, že hrad zanikl za husitských válek či krátce předtím, což do značné míry potvrzuje absence archeologického materiálu z pokročilého 15. století.
Pověsti :
Podle lidového vyprávění měl být hrádek údajným sídlem loupeživého rytíře Hynka z Kunštátu, jenž měl přezdívku Suchý Čert. V jiných vyprávěních se setkáváme s postavou rytíře Čerta z Bořitova. Tato lidová podání však nemají žádné historické opodstatnění a tak zůstávají jen vděčným námětem pro spisovatele pověstí. Jedna z nich praví, že hrádek postavil černý rytíř v nezvykle krátké době. Po okolí se šuškalo, že je to všechno čertovo dílo. Časem se v kraji začaly ztrácet dívky a vzniklo tak podezření, že unesené končí na Čertově hrádku. Hrádek jednoho dne vyhořel a místní se k němu vypravili. Nikoho živého nenašli, avšak nalezli lidské kosti a několik mrtvých dívek. Jiná pověst hovoří o statečném kováři, který přemohl zlého čerta, další vyprávění je o chudém mládenci, jenž našel o Velkém pátku na Čertově hrádku poklad hlídaný černým netvorem.
Historie čerpána z těchto webů
https://www.hrady.cz/hrad-olomucany
https://pamatkovykatalog.cz/hrad-certuv-hradek-18224116
Zřícenina Čertův hrádek nemá turistickou známku.
