Jdi na obsah Jdi na menu
 


Třebotov - tvrz a hotel

První zmínka o tvrzi v Třebotově pochází z roku 1374, kdy ji vlastnil pražský měšťan Henslin. Od roku patřila pánům z Valdeka, kteří počátkem 15. století starou tvrz přestavěli na vodní a ve 40. letech šestnáctého století koupil ves s tvrzí měšťan Nového Města pražského Matouš Hovorčovický. V jižním křídle býval tehdy malý pivovar. Roku 1615 tvrz získal Jan starší Ledčanský z Popic, kterému byla o sedm let později zkonfiskována za účast na stavovském povstání a tak ji získal Václav z Fliessenbachu. V roce 1630 ji koupil Zbraslavský klášter, kterému pak ves i statek patřily až do zrušení kláštera roku 1785, kdy sloužila jako fara místním farářům.

article preview

Když jsme se jednoho roku rozhodli navštívit zoologickou zahradu v Praze, začali jsme hledat ubytování v okolí hlavního města. Z mnoha nabídek jsme si nakonec vybrali byt v rodinném domku, který se nacházel v obci Zadní Třebáň, o čemž rozhodla hlavně nižší cena. Kdybychom však tušili, že s kvalitou ubytování nebudeme vůbec spokojení, raději bychom si připlatili za lepší domeček. Starší nábytek, neuklizené pokoje, špatné zázemí a další drobnosti nám pobyt hodně pokazily. A když navíc po noční bouřce nešla dva dny elektřina a netekla voda, měli jsme po náladě, i když za přírodní běsnění pronajímatelé nemohli a poskytli nám alespoň balenou vodu. Nekvalitní ubytování ostře kontrastovalo s obrovským množstvím památek v okolí a nádherná příroda Českého krasu, takže o turistické cíle nouze rozhodně nebyla.

Třebotov - tvrz - pohled z ulice vedoucí k tvrzi Třebotov - tvrz - přední část se sochami u vchodu

Druhý den pobytu jsme zahájili návštěvou města Dobřichovice, poté jsme se přesunuli do obce Karlík a následně jsme odjeli do nedalekého Třebotova. V této starobylé obci jsme navštívili tři pamětihodnosti a jednou z nich byla tvrz, kde bývalo muzeum nočníků a toalet. Bohužel v době naší návštěvy byly expozice s poněkud pikantními předměty přesunuty do Prahy a tvrz sloužila pouze jako hotel. Od prohlídky budovy nás to však neodradilo a tak jsme tehdy pár desítek metrů od tvrze zaparkovali naše stříbrné auto a vyrazili na její obhlídku. Cestou jsme odlovili kešku a potom jsme již dorazili k bráně šlechtického sídla, kde jsme narazili na zavřená vrata, na nichž viselo oznámení, že je tato stavba na prodej. Bylo nám tak jasné, že odjedeme bez turistické známky a neuvidíme nic z interiéru tvrze.

Třebotov - tvrz - přední část se sochami u vchodu Třebotov - tvrz - vchod se sochami

Mysleli jsme si totiž, že se alespoň podíváme do hotelu a na nádvoří, takže jsme byli hodně zklamaní. Prohlédli jsme si tedy alespoň dvě mohutné barokní sochy u vstupu a vzápětí jsme pár metrů od brány spatřili tabuli s informacemi o tvrzi, které jsme si vzápětí šli přečíst. Dozvěděli jsme se, že první zmínka o tvrzi v Třebotově pochází z roku 1374, kdy ji vlastnil pražský měšťan Henslin. Od počátku 15. století patřila pánům z Valdeka, kteří starou tvrz přestavěli na vodní opevněné sídlo. Dále jsme se dočetli, že ve čtyřicátých letech 16. století koupil ves s tvrzí měšťan Nového Města pražského Matouš Hovorčovický, který v jižním křídle provozoval malý pivovar. Roku 1615 tvrz získal Jan starší Ledčanský z Popic, kterému byla o sedm let později zkonfiskována za účast na stavovském povstání a tak ji získal Václav z Fliessenbachu.

Třebotov - tvrz - vchod se sochami Třebotov - tvrz - park

Zjistili jsme rovněž, že v roce 1630 tvrz koupil Zbraslavský klášter, kterému pak ves i statek patřily až do zrušení kláštera roku 1785, kdy sloužila jako fara místním farářům. Část budovy byla v roce 1942 zničena požárem a po válce sloužila hospodářským účelům. Když sešlou tvrz odkoupil soukromník, tak v letech 2001 - 2003 proběhla rozsáhlá rekonstrukce a od té doby sloužila jako kulturní a sportovní centrum, hotel či prodejna vín. Jak už bylo uvedeno, po zrušení muzea nočníků byla tvrz na prodej, k čemuž došlo až po naší dovolené. Když jsme se s historickými fakty seznámili, tak jsme přes zeď nahlédli do rozsáhlého parku v okolí opevněného sídla, kde jsme spatřili několik pěkných soch a staveb. Následně jsme se pěšky vydali k nedalekému kostelu sv. Martina. Chcete-li vědět, co dalšího jsme tento den viděli, vyhledejte si v sekci Velké povídání o výletech cestopis Jak jsme navštívili Dobřichovice a pak nás přivítal Karlík.

Třebotov - tvrz - park u tvrze Třebotov - tvrz - park u tvrze 08

Kompletní fotogalerii najdete zde

https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Trebotov_-_tvrz/

Historie :

První zmínka o tvrzi v Třebotově pochází z roku 1374, kdy ji vlastnil pražský měšťan Henslin. Od roku počátku 15. století patřila pánům z Valdeka, kteří starou tvrz přestavěli na vodní. Ve 40. letech šestnáctého století koupil ves s tvrzí měšťan Nového Města pražského Matouš Hovorčovický. V jižním křídle býval tehdy malý pivovar. Roku 1615 tvrz získal Jan starší Ledčanský z Popic, kterému byla o sedm let později zkonfiskována za účast na stavovském povstání a tak ji získal Václav z Fliessenbachu. V roce 1630 ji koupil Zbraslavský klášter, kterému pak ves i statek patřily až do zrušení kláštera roku 1785, kdy sloužila jako fara místním farářům. Část budovy byla v roce 1942 zničena požárem a po válce sloužila hospodářským účelům. Když sešlou tvrz odkoupil soukromník, tak v letech 2001 - 2003 proběhla rozsáhlá rekonstrukce a roku 2007 byla znovu vysvěcena kaple sv. Jana Nepomuckého. Od té doby sloužila jako kulturní a sportovní centrum, hotel a vinotéka. Uvnitř tvrze bývalo i muzeum nočníků, které bylo ovšem zanedlouho zrušeno a přesunuto do Prahy. Její majitelé se přesunuli do hlavního města také a nabízeli tvrz ke koupi. V roce 2019 tvrz opět fungovala jako luxusní ubytování.

Historie čerpána z webu

http://www.hrady.cz/?OID=6011

Tvrz Třebotov je držitelem turistické známky č.1840.

https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/tvrz-trebotov-c1840

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 


Doporučený článek

Proč si vybrat dřevěné žaluzie


Turistův ráj

Turisticka mydla


Statistiky

Online: 15
Celkem: 486392
Měsíc: 15998
Den: 551